10 head ja kasulikku ravimtaime

 (1)
10 head ja kasulikku ravimtaime
SaialillFoto: Astrid Lepik

Nende ravimtaimede hulk, millega oma tervist turgutada, on suur ja lai.

Ravimtaimede kasutamise traditsioon ulatub kaugele minevikku. Ent ka tänapäeval pole nad sugugi unustusehõlma vajunud. Tõhusaid terviseturgutajaid-kosutajaid leiab nii ilutaimede, umbrohtude kui maitsetaimede seast. 

Saialill omab põletikuvastast toimet ning aitab haavadel paraneda. Armastatud üheaastane ilutaim rõõmustab oma kollakasoranžide õitega igat möödujat. Ravimiseks kasutatakse enamsti õisi, vahel ka lehti. Värske saialillemahl ravib haavu ja haavandeid, aitab peatada verejooksu ning leevendab putukahammustusi. Saialille kasutatakse suuõõnehaiguste, mao- ja soolepõletike puhul, samuti sapiteede ja maksapõletike korral. Saialill leevendab üleminekuea vaevusi ning omab rahustavat toimet, aidates õhtul uinuda. Saialilletee leevendab valusid, alandab vererõhku ja aitab köha puhul.

Kõrvenõges kosutab ja on hea veretugevdaja. Kuivatamiseks kogutakse kõrvenõgest õitsemise alguses. Aitab organismist väljutada liigset vett, parandab sapieritumist ning imetavatel naistel piimaeritumist. Nõges parandab soolestiku mikrofloorat ning alandab veresuhkrut. Nõgesetee kosutab ja virgutab, aitab väsimuse vastu. Nõgeselehtedest tõmmis aitab kõõma vastu, ning reumaatiliste valude korral. Nõgeseteega ei maksa aga üle pingutada, sest nõges soodustab vere hüübimist. 

Seotud lood:

Raudrohi Foto: Astrid Lepik

Harilik raudrohi aitab köha ja külmetushaiguste korral. 20-70 cm kõrguseks kasvav mitmeaastane rohttaim, mida kogutakse tema õitseajal. Kasutatakse seedehäirete, isutuse ja kõhupuhituse korral. Ta aitab alandada vererõhku ning korrastada neerude tööd, vereringet ja südametegevust, vähendab menstruatsioonivaevuseid ning valusid pea-, kukla- ja seljapiirkonnas. Raudrohutee on hea rögalahtisti. Raudrohul on põletikuvastane ja verejooksu tõkestav toime. Suvised väikesed haavad ja marrastused saavad ruttu leevendust, kui sinna asetada puhas, muljutud raudrohuleht. Mahlaseks muljutud raudrohuleht peatab kiiresti ka väiksemad ninaverejooksud. Raudrohutee liigse tarbimisega tasuks aga ettevaatlik olla, kuna raudrohi soodustab vere hüübimist.

Koirohi on tõhus ravimtaim kõhuhädade korral. Taimel on iseloomulikult hõbehallid lehed ja varred ning kirbe-mõrkjas lõhn. Viimane eraldub iseäranis tugevalt, kui taime mistahes osa sõrme vahel muljuda. Üle meetri kõrgeks kasvav taim on üsna vähenõudlik ja lihtne kasvatada, peaasi, et kasvukoht poleks liigniiske. Ravimtaimena saab koirohust abi mitmesuguste hädade korral, nagu – seedimiskorratus, kõhugaasid, kõhulahtisus ja –kinnisus, sooleparasiidid, täid, külmetus, valulik menstruatsioon, kõhukrambid. Seedetrakti tegevuse ja isu parandajana on samuti temast abi. Koirohuleotist saab kasutada ka loodusliku taimekaitsevahendina lehti närivate röövikute rõrjeks.

Ahtalehine põdrakanep on rahustava toimega ja aitab unetuse korral. Taim õitseb juunist augustini

Põdrakanep Foto: Astrid Lepik

ning teda leidub kasvamas metsaraiesmikel, tee- ja kraaviservades. Ravimiseks tarvitatakse lehti ja õisi, mis kogutakse õitsemise algul ja ajal. Põdrakanep on hea immuun- ja hormonaalsüsteemi tugevdaja, teda kasutatakse ka kõhulahtisuse, soolepõletike ja gastriitide korral, teda on kasutatud vähi ja viljatusevastase ravimina. Põdrakanepi tee toimib rahustavalt, vähendab peavalusid ning aitab unetuse korral. Et tal on põletikuvastane toime siis on peenestatud puru raputatud halvasti paranevatele haavadele ja leemendavatele ekseemidele.

Loe veel

Ristik aitab hingamisteede haiguste ja nahapõletike korral. Ravimtaimena kasutatakse nii valget ristikut kui aasristikut. Õisikutest valmistatud teest on abi kroonilise bronhiidi, köha ja astma korral, samuti on ta hea rögalahtisti ja diureetikum. Teel on rahustav toime, teda kasutatakse ka külmetuse ja higistama ajava vahendina. Ristikutee aitab alandada vererõhku ja vähendada viimasest tulenevat peavalu. Ristikust on abi ekseemi ja psoriaasi ravimisel, leevendust saavad nahapõletikud ja mädased haavad. Ristik aitab naistel vähendada menopausiaegseid vaevusi ja tal on olnud oluline roll vähihaiguste ravimisel Õisikutest tehtud mähised aitavad leevendada liigesevalu ja reumat. Reumahaigele mõjuvad hästi ka ristikuvannid. Südametegevuse tugevdajana kasutatakse ristikutinktuuri.

Teekummel Foto: Astrid Lepik

Teekummel ajab külmetushaiguste korral higistama. Teekummel on kuni 30 cm kõrguseks kasvav aromaatne ja magusalõhnaline rohttaim, mille kasvatamine on võrdlemisi lihtne, peaasi, et kasvukoht oleks päikseline. Kuigi ülitundlikel inimestel võib kummeli tarvitamine põhjustada allergilisi reaktsioone, on kummel endiselt tõhus ravivahend mitmesuguste tervisehädade korral. Kummeliteed kasutatakse desinfitseeriva ja põletikuvastase toime tõttu kõhugaaside korral, samuti mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite korral. Soodustab uriini- ja sapieritust ning ergutab seedimist. Kummeliteega pesemine parandab haavu ja nahahaigusi, paiseid ja ekseeme. Teega suu loputamine ja kurgu kuristamine parandab haavu ning ravib põletikke. Kummeliteega blondide juuste loputamine annab neile kauni kuldse läike. Kummeli kasvatamine mitmete köögiviljade (basiilik, kapsas, sibul, kurk ja tomat) läheduses soodustab nende kasvu ja parandab maitset. Kummeli kasvatamine maitsetaimede läheduses suurendab nende eeterlike õlide sisaldust.

Sibul omab antibakteriaalset toimet ning temaga ravitakse tavaliselt grippi, külmetushaigusi ning nohu ja köha. Samas suurendab ta mao- ja peensoole mahlade eritumist, takistab sooltes põletikke, vähendab kõhukinnisust ja suurendab uriini eritumist. Sibulast on abi saadud neerukivitõve, kõrge vererõhu, ateroskleroosi ja puhituste korral. Ta on leebe veresuhkru langetaja, suurendab sugulist aktiivsust, aitab veenipõletike korral ning tugevdab juuksekasvu. Sibulaleotisega on välja aetud sooleparasiite ning sibulamahlast on abi saadud kergete põletuste ja putukahammustuste koral. Sibulat on kasutatud ka paisete, konnasilmade ja soolatüügaste ravimisel. Südamehaigeil, maksa- ja kõhunäärmepõletiku põdevail ning vereringehäirete käes vaevlevatel inimestel soovitatakse aga hoiduda toore sibula tarvitamisest. Kuna toore sibula tarvitamine on nii mõnelgi inimesel probleemne, siis on hea teada, et oma paremaid omadusi ei kaota sibul ka kuumutamisel. 

Küüslauk omab lisaks antibakteriaalsele toimele ka kasvajate- ja seenhaigustevastast toimet.

Küüslauk Foto: Astrid Lepik

Küüslauk korrastab sooltetegevust, aitab puhituse ja hingamisteede haiguste korral, ta alandab vererõhku, pidurdab veresoonte lupjumist ning on hea südame tugevdaja. Küüslauk aitab väljutada ka sooleparasiite. Küüslauk suurendab sugulist aktiivsust ning aitab veenipõletike korral.

Aedsalvei on küll tuntud maitsetaim, kuid tema raviomadused ulatuvad kaugesse minevikku. Omades põletikuvastast toimet ravitakse salveiga haavu ja haavandeid, temast on abi külmetushaiguste, juuste väljalangemise ja valuliku menstruatsiooni korral. Salvei aitab alandada vere suhkrusisaldust ning vähendab higieritust. Temast on tõhusat abi üleminekuea vaevuste korral, kuna tasakaalustab hormoonide eritust. Salveisuits, sütel põletatud salveilehed või ruumide pesu salveitõmmisega desinfitseerib ruume ja tõrjub koisid.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare