Äädikakärbsel pole elamisse pääsemiseks palju vaja

 (15)
Äädikakärbsel pole elamisse pääsemiseks palju vaja
Foto: Kai Simson

Köök on puhas, aknad-uksed kinni ja maja lähedal ei pruugi olla ühtegi kompostihunnikut ega prügikasti. Aga ometi ilmuvad suve lõpul-sügisel ei tea kust tuppa imetillukesed tiivulised kärbse moodi putukad.

Äädikakärbsed e puuviljakärbsed kuuluvad kõdukärblaste sugukonda. Nad on väga väikesed, kummaliselt ja kohmakalt lendavad ning kuni paari millimeetri pikkused putukad. Nende keha on pruunikaskollane või laiguline, liitsilmad aga punased.

Hoolimata oma lühikesest elueast, on äädikakärbsed väga viljakad. Nad suudavad päevas muneda kuni 50 muna. Munevad nad aga kohta, kus järeltulevale põlvele oleks soodne keskkond arenemiseks – riknevate puu- ja juurviljade ning käärima läinud vedelike (mahlad, moosid jms) lähedusse.

Munadest koorunud vastsed ei toitu aga puuviljadest ega moosidest vaid hoopis seal kasvavatest pärmseentest. Areng munast valmikuni võtab sõltuvalt temperatuurist aega kuni 25 päeva (25°C juures vaid 8-10 päeva). Mida soojem, seda kiiremini kogu tsükkel läbi tehakse.

Kust nad tulevad? Äädikakärbes ei kasuta tuppa tungimisel mitte oma suuri silmi vaid ta lendab kohale kasutades oma head lõhnataju. Ja nii väikesel putukal pole elamisse pääsemiseks palju vaja, piisab mõnest tillukesest praost või lõõrist, et elamises olev lõhnav ja riknema kippuv puu- või juurvili üles leida.

Lisaks sellele, et tilluke putukas ise tubadesse tungib, aitab sellele pahaaimamatult kaasa inimene, kui ta toob aiast tuppa värskeid puu- ja juurvilju. Seal võivad peal olla äädikakärbse õues munetud munad, mille arengutsükli lõpule jõudmine on vaid aja küsimus.

Seotud lood:

Kuidas vabaneda? Koduses majapidamises pole mõtet putukamürkidega äädikakärbest tõrjuda. See on üsna tulutu ja enda tervisele ohtlik. Pigem tuleks kaotada olukorrad, kus toas midagi kääriks või rikneks. Moosiperad ja mahlajoogid sulgeda kaanega ja hoida külmkapis. Igapäevaselt tuleks tühjendada prügiämbrit ja seda vajadusel pesta, ka võiks prügiämber olla tihedalt suletava kaanega.

Regulaarselt sorteerida toas hoitavaid puu- ja köögivilju, neid oleks mõistlikum hoida võimalusel jahedas. Et teekond kompostihunnikust ja prügikastist tuppa oleks äädikakärbsel võimalikult pikk ja vaevaline, võiks needki olla aia kõige kaugemas nurgas.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare