Aaloe, tuntud tervendaja meie aknalaual

 (5)
aaloe
Aaloe.Foto: Astrid Lepik

Väikesekasvuliste aaloede hulgast leiate lõunapoolsele aknalauale toredaid asukaid. Nende sekka paigutage kindlasti ka kuulus ravimtaim harilik aaloe.

Läbi aegade on meie kodude aknalaudu kaunistanud sarvekujuliselt ka-arduvate lehtedega puis-aaloe (Aloe arborescens), kes on olnud hindamatu abiline koduste põletuste puhul - temalt näpsatud lehest pigistatud mahl on aidanud haavadel kiirelt paraneda. Hansaplanti Rohelise Kaubamaja toalilleosakonnas avastasime, et müügile on tulnud ka selle perekonna ilmselt kuulsaim esindaja harilik aaloe, keda tuntaksegi pigem küll tema ladinakeelse nime Aloe vera järgi.

Selle võimsa ravitoimega taime nime kohtab lugematute ravimite ja kosmeetikatoodete koostises. Aaloede kodumaal Aafrikas teadsid pärismaalased aaloemahla raviomadusi juba üle 3000 aasta tagasi. See mahl sisaldab antibakteriaalseid ja immuunsüsteemi tugevdavaid aineid, isegi vitamiine, mõjub valu vaigistavalt. Tänapäeval kasutatakse aaloemahla ravitoimet haavandtõbede, bronhiaalastma, silmahaiguste, põletushaavade jpm tervisehädade puhul. Värskete lehtede mahlaga saab edukalt ravida mädaseid haavu ja mädapaiseid, suu loputamine aitab suukoopa- ja igemehaiguste puhul.

"Kuulsuste" kõrval tasub aga uurida teisigi lilleletil olevaid aaloesid. Nende ravitoime kohta andmeid küll pole, sest mitmesajaliigilist suurt perekonda pole sellest aspektist põhjalikult uuritud. Oma kompaktse vormi ja paksude lihakate lehtedega on need väikesekasvulised sukulendid lillelaual lihtsalt toredad, nagu pisikesed skulptuurid. Enamik aaloesid kasvab looduslikult kuumas ja kuivas kõrbes, sealt on pärit nende ülim vastupidavus ning vähenõudlikkus ka põhjamaal toataimena kasvades.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare