Aialeht.ee eriprojekt: Aiakavandid on valmisLisatud fotod ja videod

 (2)
---

Kuidas algaja aednik Merli jõudis aia nimekirja koostamisest kavandite loomiseni.

Merli alustas aia kavandamist vastavalt soovitustele panna esmalt kirja kõik need asjad, mida aias näha tahetakse. Esialgne nimekiri tuli üsna lühike: lehtla, kasvuhoone, peenrad, natuke lilli, mõned marjapõõsad ja viljapuud. Oligi nagu kõik.

Aednik-ajakujundaja Piret Pihtjõe soovitas veidi laiemalt mõelda. "Sa teed aia endale pikaks ajaks ning kõik see, mis sa kirja paned, ei ole vaja ju kohe valmis teha, aga me saame aeda kujundades sellega arvestada." Nii soovitas ta mõelda, kas tulevikus tahetakse nt veesilma aeda. Plaanil peab olema kõik paigas. Plaan tuleb seega teha selline, et osade kaupa rajades ei jää aed tühi või imelik.

Merlile hakkas idee kohe väga meeldima, sest tegelikult tahaks mõnd veesilma küll, kus õitseksid vesiroosid. Praegu ta seda kirja ei pannud, sest lapsed on väikesed ning veesilma juurde ei saaks neid ju üksi hetkekski jätta.

Lase mõtlemine vabaks

Merli tunnistas, et ta on planeerimisel olnud ehk liiga kinni mõttes: kust ma selleks raha saan, kuidas ma valmis jõuan kõike teha ning kes seda hooldab. Kuna tegu on ikkagi pikaaegse kavandiga, mida võib tulevikus ka vajadusel muuta, ei peagi ju kõike kohe ära tegema.

Seejärel moodustus järgmine nimekiri:

1. Peenrad
2. Köögiviljaala ette aed
3. Kasvuhoone
4. Komposter (2-3)
5. Marjapõõsad
6. Hekk (ehk elupuude ümber istutamine)
7. Rodoala
8. Istutusala vahepeal
9.  Viljapuud
10. Lehtla
11. Kuur ja WC
12. Teed
13. Kiviktaimla (rajaks siis, kui lehtla juurde ka saan teha)
14. Lehtla tagune hekk
15. Veesilm
16. Valgustus

Valmis nimekiri sai saadetud aiakujundaja Mailis Laanemäele, et ta saaks ideedega tutvuda. Seejärel tuli Laanemäe ise asukohta üle vaatama. "Kohal käimine on oluline, et saaksin kontakti inimesega," sõnas ta. Aeda on võimalik kujundada ka fotode järgi, sest need annavad ülevaate ümbritsevast keskkonnast, kuid vaja on leida kontakt ja usaldus tellijaga.

Merli ja aiakujundaja käisid koos korra veel soovide nimekirja läbi, mida töö aluseks võtta. Laanemäe sõnul oli tegemist realistlike soovidega. "Seni pole ka ühtegi juhtumit olnud, kus täielikult absurdsusi oleks soovitud," rääkis ta. "Üritan alati jõuda nii kaugele, et saan aru, miks klient üht või teist asja soovib." Nii tõi ta näiteks Merli soovi jätta palju muru aeda. Laanemäe sõnul on muru üks kallimaid asju aias ning nõuab ka väga palju hoolt. Tema soovitaks mõelda rohkematele istutusaladele ning teede rajamisele. Kuna pere soov oli, et jääks palju mõnusat muru kõndimise pinda ning pereisa ise tunneb suurt soovi muru harida, siis jäädigi selle kokkuleppe juurde.

"Kujundajal võivad olla omad tõekspidamised ja nägemused aiast, kuidas kõik võiks olla. Samas ei tohi kunagi unustada, et aeda teeme ju kliendile ning tema peab ennast seal hästi tundma," ütles Laanemäe.

Merli jagas lõplikku versiooni Piret Pihtjõega, kelle arvates jäädi veidi tagasihoidlikuks. Ta soovitas veel kord mõelda, kas kõik on ikka kirjas ning ehk soovitakse midagi juurde, näiteks varikäike, mis annavad aiale kohe kõrgusmõõdu. Tema sõnul võiks Eestis varikäike ja pergolaid, kuhu ronitam kasvama lasta palju rohkem haljastuses kasutada. Näiteks saab varikäiguga vaate naabri koledasse aeda kohe kinni, heki, põõsa või puu kasvamine võtab aega.

Suurt taime ostes on alati oht, et see võib järgmisel karmil talvel välja minna kuna pole saanud korralikult juurduda vms. Suure taime aeda toomisega kaasneb alati oht. Esiteks kui istutamisel tehakse vigu ja teiseks kui ei anta väetisi samamoodi kui puukoolis.

Ka piirava aia võib mõningatel juhtudel asendada hoopis võreseina või varikäiguga. Koleda vaate naabri lagunenud kuurile võiks katta mõne suure meelepärase fotoga või üle värvida/maalida. Tihti ei kujutata ette, mida kõike väheste vahenditega võimalik teha on. Ja ei pea ootama aastakümneid, et privaatsust saada. Samas ei tohi privaatsuse soov ära rikkuda üldist muljet. Näiteks kui tänava ulatuses on kõikidel madalad aiad ja hekid, siis üks majapidamine ärgu pangu kõrget tara või hekki. Suuri puid ja aiarajatisi ei tohi panna kohtadese, kus nad naabri lõunapäikest varjama hakkavad. Inimestel on raske aru saada kui kallis tegelikult on muru tegemine ja üleval pidamine. Lisaks suvine niitmine ja sellega kaasnev müra. Kui aiaomanikud saaksid aru, mis tähendab vaikus ja oma aia nautimine, et õigesti rajatud istutsalade korras hoidmine on lihtsam kui niitmine, siis kaoksid pühapäevased niidukitega müristamised ja üksteise häirimised. 

"Kõiki neid ideid on ikka väga palju," tunnistab Merli. "Mõned on minu jaoks väga lennukad. Samas on aidanud igasugused kujuteldamatud mõtted avardada mõtlemist ning näha asju aias hoopis teise nurga alt." Seejärel asus Laanemäe kavandeid joonistama. Esialgsed plaanid saabusid nädalaga. Tehtud olid need kahes stiilis: ümarad ja kandilised jooned.

Lisaks katsealusele aiaosale, hõlmas kujundus ka ülejäänud aeda. Laanemäe sõnul on oluline näha tervikpilti, mistõttu tuleb kõik ühe joonega kujundada. Pihtjõe arvas, et kuna maja esine on tagaaiast ikka väga lahus, maja on kõrge ja üheskoos nähtavad ei ole, siis võib eesaed olla vabalt teise mustriga, näiteks ruut, ristkülik või diagonaal, aga tagaaed vabakäejoonega. Vabakäejoone efekt ei tulnud eesaia väiksuse puhul üldse välja. Üldjuhul on Piret Mailisega nõus. 

Ka Merli katsetas kavandi tegemist, kasutades selleks Excelit. Ta sõnas, et kuna profi tehtud plaanid olid ees, siis kindlasti jäid need silme ette, mistõttu asjad läksid samadesse kohtadesse. "Tuleb tunnistada, et Excelis saab plaani valmis teha, kuid üldiselt jääb see minu arvates üsna nigel," märkis ta. Samas annab asjade läbijoonistamine võib olla veelgi parema tunnetuse aimdust, mida tahta. Lisaks sellele joonistas ta ideed ka paberile. See oli lihtsam, kuna vaba käega tulevad asjad kergemini.

Seega jäi ta otsuste tegemisel Laanemäe tehtud kavandite juurde.

Kuna teid tundus tema jaoks palju, siis palus ta neid maha võtta. Nüüd jäi aega enne täienduste saabumiseks.

Merli sõnul oli see hea aeg vaadata üle uuesti esialgseid joonistusi ning mõelda aiale ning mis seal kokkuvõttes võiks olla.

Seejärel jõudis kätte aeg hakata valmistama 3D variandis aiaplaani. Selle valmimine võttis Laanemäel muude tööde kõrval aega kaks nädalat.

Esimene versioon oli üldisem ning Merli sõnul ei saa ta ikka täpselt aru, kuidas kõik aias reaalsuses olema saab.

Viimasesse versiooni lisas ta ka näidistaimi. Merli sõnul oli just see viimane versioon koos taimedega täiuslik. "Alles nüüd tekkis mul pilt aiast silme ette. Olen väga rahul, et sain abi professionaalidelt," ütles ta. "See näidis vastab vägagi täpselt ettekujutusele ideaalsest aiast."Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare