Pildil olev tigu on kindlalt lusitaania teetigu (Arion lusitanicus). Tallinna ümbruses on ta hoogsalt levima hakanud. Meile on see võõrliik üsna tõenäoliselt saabunud välismaiste istikutega mullas olnud munadega.

Tegu on silmapaistvalt suure nälkjaga - täiskasvanud loom on väljasirutatult 7-15 cm pikkune. Värvus on väga varieeruv: alates tumepruunist kuni punakate, oranžide, kollakate ja beežide toonideni. Keha kattev lima on oranžikaskollane, roomamisel jätab tald peaaegu värvitu limajälje. Looma hingamisava asub mantlikilbi peapoolses osas. 

Lusitaania teetigu on valdavalt taimtoiduline. Meelsasti maiustab ta mahlaka köögiviljaga: kurgi, kõrvitsaliste, paprika, lehtsalati, kapsastega. Kuid ära ei ütle ka teraviljakultuuridest, ilutaimedest ning seentest. Söödiku elutegevuseks soodsaim temperatuur on 17-20º. Eriti aktiivne on ta hämaras ja öösiti. Õhu ja pinnase kuivuse suhtes on ta aga tundlik. 

Lusitaania teeteo eluiga on kuni 8 kuud. Elu jooksul muneb ta ca 400 muna - see kindlustab arvuka järglaskonna. Sooja talve ja heade varjevõimaluste korral võib ta meil edukalt talvituda. 

Kuidas nuhtlusest vabaneda?

- Uusi taimi aeda tuues uurige, et juurte ümber mullapallis poleks teo-mune. Viimased on silmaga nähtavad, umbes 3mm läbimõõduga väikesed hallikasvalged pärlikesed.

- Ärge tooge mulda sealt, kus on kahjurit. 

- Püüdke tigusid regulaarselt püünistega või korjake käsitsi ning hävitage. Püüniseks sobib maha pandud papitükk, vineeriplaat vms, kuhu alla nad päikese eest varju poevad.

- Kahjur muneb niisketes varjulistes kohtades. Leitud munad hävitage, see aitab arvukust vähendada.

- Looge nälkjatele elamiseks ja paljunemiseks ebasoodsad tingimused: multšige taimeümbrusi, vähendage umbrohtunud alasid, harige sagedasti maad. 

- Peletavalt mõjuvad tuhk, superfosfaat ja lubi, kuna need ained kuivatavad teo jala all oleva lima ning loom sureb veepuudusesse. Kõige lihtsam on tolmutada taimevahesid pärast vihma. Puhas lubi segage tuha või tubakatolmuga (1 : 1).
Kuival ajal töödelge maapinda hilisõhtul või öösel, kui nälkjad on mullal või taimedel. Korrake tõrjet 7-14päevase vahega. 

- Keemilistest tõrjevahenditest on lubatud aias kasutada teograanuleid. Puistake neid sinna, kus nälkjaid on kõige rohkem.

Kasutamisel omad nipid

Kuna teograanulitoodete toimemehhanismid on erinevad, on oluline neid õigesti kasutada.

- Meta ja Tigude graanulid. Kuna toimeaine metaldehüüd laguneb päikese käes, kasutage neid varjulises kohas. Tulemus on parem, kui puistate graanulid maale niiskel õhtul ja järgneb kuiv soe päev. Peamine on ärritav toime, mis põhjustab massilise limatootmise. Dehüdratatsioon võib kesta päeva või rohkemgi. Kui selle aja jooksul sajab vihma või on ööd kasterikkad, taastuvad teo veevarud täielikult ning tõrje on asjata. Lubatud kasutada kuni kaks korda. Graanulid sisaldavad linde peletavat ainet.

- Ferramol on söötmürk. Selles sisalduv raudfosfaat sekkub seedetraktis kaltsiumi ainevahetusse, tigu katkestab peaaegu kohe söömise ja sureb 3-6 päeva hiljem. Lubatud kasutada 1-4 korda. Õigel tarvitamisel on preparaat ohutu lemmikloomadele ja siilidele.