Aprikoose saab edukalt Eestis kasvatada

 (9)
Foto: Bianca Mikovitš

On kaks veid sarnast viljapuud, mida põhjmaades ka sassi aetakse- aprikoosipuu ja virsikupuu. Virsikupuu on meie kliimas katsetamiseks kahjuks liiga külmaõrn, et talve üle elada, aga aprikoosipuuga võib täitsa proovida.

Aprikoosipuu kuulub roosõieliste sugukonda ning on päris algselt Hiinast. Seal on seda kasvatatud vähemalt 5000 aastat, kuid Euroopasse tõi aprikoosi Aleksader Suur ning populaarseks sai puuvili alles 14.sajandil. Tänapäeval on aprikoosi kõige suuremad eksportijad Hispaania, Prantsusmaa ja USA.

Aprikoose kasvatatakse Eestis harva, kuid ometigi on see täiesti võimalik. Kõige paremini viljuvad ja annavad stabiilse saagi päikesepaistelises ning tuulte eest varjatud kohas kasvavad puud.

Ainult ilupuuna viljeletakse paljusid metsikuid aprikoosiliike. Eestis on levinumad siberi ja mandšuuria aprikoos. Puuviljandusliku kultuurina omab tähtsust harilik aprikoosipuu. Ehkki viimane kasvab põhiliselt subtroopikas ja osades parasvöötme piirkondades, on seda proovitud ka Eesti oludes kasvatada. Kui kevad või suvi on taime jaoks ebasobiv, siis ei pruugi ta saaki anda, kuid olenevalt aastast, on võimalik ka Eesti oludes antud taimelt saaki noppida.

Aprikoosipuule tuleks aias valida soojem koht, mis on kaitstud põhjatuulte eest. Aprikoosipuu on väga tundlik juurekaela kõdunemise ja hiliste öökülmade suhtes. Ka ebapüsiva ilmastikuga talved, võivad puud kahjustada ning selleks peab nende juurestikku ning puid endid hoolega külmade eest kaitsma. Pinnas peaks olema toitainerikas ja vett läbilaskev.

Aprikoosipuu kasvatamisest loe edasi www.rodoaed.ee.

Maaleht


Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare