Arvesta, et hapukirsipuuga käib kaasas üks rist ja viletsus

 (1)
Arvesta, et hapukirsipuuga käib kaasas üks rist ja viletsus
Maguskirsipuu sort 'Arthur'Harri Poom

Maguskirsipuu viljad on meie kliimas ühed varasemad ning hapukirsipuu viljadest tehtud kompott on üks maitsvamaid puuviljahoidiseid.

Saare-Tõrvaaugu aedniku Harri Poomi kogemuse põhjal on hapukirsipuu sortidega üks igavene rist ja viletsus. Omaaegne menusort 'Läti madalkirss' on paraku luuviljaliste mädanikule ja kirsipuude lehevarisemistõvele väga vastuvõtlik ning kipub aias kiiresti jääma üsna rääbakaks.

Nii juhtub kahjuks enamiku hapukirsipuu sortidega, kuid sordid 'Turgenevka' ja 'Novella' on selgelt parema haiguskindlusega ning need ongi praegu ka kaks ainukest hapukirsisorti, mida soovitab oma kogemuse põhjal Harri Poom.

Mõlemad sordid on isetolmlevad.

Maguskirsipuu hea sort 'Arthur'

Õnneks on maguskirsipuud haigustele vastupidavamad kui hapukirsipuud ning enamasti ka magusama ning suurema viljaga.

Eesti oma sort 'Arthur' on ilusa suure punase viljaga, saagikas ja vastupidav. Arvestage, et tema häda on see, et üksi ta ei kanna ning hapukirsid ka ei aita, sest need õitsevad hiljem.

Leidke maguskirsipuule kindlasti paariline – 'Anu' näiteks, kelle viljakvaliteet 'Arthurile' sugugi alla ei jää. Seegi sobib hästi, et 'Anu' 'Arthurist' hiljem valmib.

Kollaseviljalistest on võrratu välimuse ja maitsega 'Elton' ja 'Polli Murel', ent nende talvekindlus ei ole nii hea kui sortidel 'Anu' ja 'Arthur'.

Seotud lood:

Üks vastupidavamaid murelisorte on 'Madissoni Roosa', kes on ka osaliselt isetolmlev (nagu ka 'Meelika' ja 'Dönisseni Kollane').

Väga suurt saaki üksi kasvavalt murelipuult tavaliselt ei saa, olgu ta isetolmleja või mitte, nii et istutage kaks eri sorti puud.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare