Hahkhallituse vastu saab mesilastega

 (4)
Hahkhallituse vastu saab mesilastega
Foto: Raivo Tasso

Hiljuti Eestis läbi viidud uurimuse tulemused näitavad, et 64 protsendis aedmaasika viljade proovidest oli pestitsiidijääke.

Aedmaasika põhiline kahjustaja on hahkhallitus, kirjutab Saarte Hääles EMÜ teadur Reet Karise. Vihmastel suvedel võib hahkhallituse tõttu hävineda tublisti üle poole saagist ning seetõttu kasutavad maasikakasvatajad reeglipäraselt sünteetilisi fungitsiide. Sünteetiliste fungitsiididega pritsitakse aedmaasika taimi nii õitsemise kui ka viljade valmimise ajal, mis ongi üks põhjus, miks aedmaasika viljad nii palju pestitsiidijääke sisaldavad.

Eestis läbi viidud uuringu tulemuste põhjal võib aga täheldada, et hahkhallitusse nakatunud viljade osakaal ei muutunud oluliselt, võrreldes omavahel Signumiga pritsitud ja pritsimata taimi. 

Soome firma OY Verdera toodab preparaati Prestop Mix, mis sisaldab ühe põldudel tavalise mullaseene Gliocladium catenualtum eoseid. See inimestele, loomadele ja putukatele täiesti ohutu mullaseen on hahkhallituse tekitaja looduslik vaenlane, mis takistab hahkhallituse kasvamist.

Mesilastaru lennuavale kinnitatakse spetsiaalne kast, kuhu pannakse aedmaasika õitsemise ajal igal varahommikul väike kogus pulbrit. Tarust väljudes ja aedmaasika õitele korjele minnes viivad mesilased sinna ka Prestop Mix’i. Naasvad mesilased suunatakse tarru sisenemisel pulbrikastist mööda ja seetõttu preparaati tarru ei viida. Soome mesinikud on täheldanud, et need mesilaspered, keda kasutati preparaadi kandjatena, tundusid olevat isegi tervemad ja aktiivsemad nektarikorjajad.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare