Hõlmine lehtertapp on justkui värvi muutev kameeleon


Hõlmine lehtertapp on justkui värvi muutev kameeleon
Foto: Astrid Lepik

Aiapidajaile on hästi teada ja tuntud tüütu umbrohi kassitapp, kellest üritatakse igaljuhul ja kõikvõimalike vahenditega lahti saada.

Tema kaunis sugulane, Mehhikost pärit hõlmine lehtertapp e miina (Ipomoea lobata syn Mina lobata) on aga kaunis üheaastane ronitaim, keda ilutaimena kasvatatakse tarade, võreseinte, lehtlate katmiseks ja kaunistamiseks.

Hõlmise lehtertapu sõrmhõlmised lehed on 10-12 cm pikad. Tema 2 cm pikkused torujad õied on aga üsna isemoodi: asetsevad nad ligi 30 cm õievarrel ja hoiavad end jonnakalt ühes suunas. Enne, kui õied puhkeda jõuavad, on nad punased, vahepeal muutuvad nad kollaseks ja vananedes suisa helevalgeks. Sedasi on miina justkui värvimuutev kameeleon. Toredasse värvipaletti annavad oma panuse ka miina lillakaspunased varred.

Miina eduka kasvatamise eelduseks on soe suvi ja taimede ettekasvatamine. Kui külvata seemned mai lõpus kasvukohale, ei pruugi taime kauneid õisi näha, (eriti veel, kui trehvab olema jahedapoolne suvi), sest külvist õitsemiseni kulub taimel pea kolm kuud.

Sobiv aeg miina külvamiseks on märts-aprill. Olenevalt külvipoti suurusest võib sinna külvata 3-5 seemet. Idanemine võtab aega kuni 2 nädalat. Vajadusel võib taimed ümber istutada. Kuna tegu on ronitaimega, siis tuleks taimede ettekasvatamisel neid ka toestada. Õue saab istutada alles siis, kui suurem öökülmaoht on möödas ning muld piisavalt soojenenud. Edukalt saab miinat kasvatada ka suuremas potis ning tubastes tingimustes.

Kasvuks valida päikseline ja soe koht, kus suured tuuled taimele liiga ei tee. Hästi sobib hoonete lõunakülge avanev sein, millel on olemas taimele ülesronimiseks sobiv tugi. Arvestama peaks ka sellega, et heades tingimustes kasvab miina kuni 3 m kõrguseks. Sobivad keskmise kuni kõrge viljakusega huumusrikkad ning vett hästiläbilaskvad mullad. Kasvuajal tuleks taimi väetada ja vajadusel kasta. Eriti oluline on kastmine anumates kasvatatavate taimede puhul.

Foto: Astrid Lepik
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare