Kallid iluhekid on raske lume tõttu raisus

 (11)
Kallid iluhekid on raske lume tõttu raisus
Foto: Bianca Mikovitš

Erilist kahju teeb paks lumevaip kallitele elupuudele ja igihaljastele hekkidele. Näiteks kipuvad pikad ja peened elupuud ‘Smaragd’ lume raskuse tõttu viltu vajuma.

Külmaga murduvad kergemini ka dekoratiivmännid ning kui sulaks läheb, muutuvad lumelatakad põõsastel veelgi raskemaks ja vajutavad iluhekid lääpa, nii et kevadel võtab aega, enne kui ilupuu-põõsa kuju saab jälle sirgeks juhitud.

“Sellistelt puudelt tuleks lumepadjad kohe maha raputada ja toed juurde panna, sest talvel lääbakile vajunud elupuud on kevadel raske taastada,” õpetab Elmar Zimmer Seedri Puukoolist.

Eesti Aiandusliidu tegevjuht Valdur Miller aga soovitab lõigata okaspuudelt ära need oksad, mis on juba lume alla mattunud, samuti tuleks lumevaip tükeldada põõsa ümbert lahti nagu tordiring, et oksad enam lume alla ei jääks.

Aiandusliidu esimehe Kalle Reiteri hinnangul ongi tänavu talvel lumega rohkem muret kui külmaga, sest lume raskusele ei pea vastu ka kasvuhoonete klaasid ja karkassid. “Kasvuhoonelt võib eemaldada ka vaid osa klaase, et lume raskust vähegi leevendada,” räägib Reiter.

“Vahepeal olid soojad talved ja taimede sissetoojad läksid väga uljaks, tõid järjest nõrgemaid, meie oludesse mitte sobivaid liike Eestisse. Nüüd teeb külm talv kohe eksami ära, kas need liigid sobivad meile või mitte,” ütleb Eesti Aiandusliidu tegevjuht Valdur Miller.

Rohkem lumekahjudest: Külm ja hiired hävitavad viljapuid

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare