Kannade kasvatamine on ilus hobi

 (5)
Kannad
KannadFoto: Astrid Lepik

Mõni hobiaednik kasvatab ja kogub pojenge, teine jällegi tulpe, on neidki, kes vaimustuvad iiristest. Juristiametit pidav Anne on aga lummatud kannade ilust ja majesteetlikkusest.

Tema sõnul on ta kannasid kasvatanud juba üle viie aasta ja nagu juuresolev pilt näitab, üsnagi edukalt. Kõik aias kasvavatest kannadest on lopsakad ja jõulise kasvuga. Ja vaatamata saabuva sügise jahedusele, on uhketel taimedel veel küllaldaselt peal säravaid õisi.

Loomulikult soosis ka selleaastane soe suvi troopilist päritolu taimede lopsakat kasvu ja rohket õitsemist.

Huvi kannade vastu sai alguse juhuslikult naabri aiast nähtust. Nimelt olnud seal kasvamas suur ja võimas taim, kes kandnud pilkupüüdvalt säravpunaseid õisi. Tegemist oli suhteliselt populaarse kannasordiga `President`. Kuna huvi oli tekkinud, ei läinudki palju aega, kui Anne oli oma esimese kanna omanik.

Nüüd on tal neid kokku juba kaheksa. „Ohh, ja võimaluse korral ostaks neid juurde või vahetaks kellegagi, kui vaid teaks kasvatajaid!“ lisab ta õhinaga.

Kuna kannataimed on tema aeda jõudnud üsnagi juhuslikult, siis ei ole kahjuks teada teiste sortide nimesid. Osad kannadest, kes Anne aias kasvavad, saavutavad kasvukõrguseks üle 1,75 m, teised aga jäävad madalaks, kasvukõrgus vaid kuni 45cm. Roheliste lehtedega kannade kõrval on nii purpurjate kui triibuliste lehtedega kannasid. Õite värvuski varieerub, on nii lõheroosade, kollaste kui säravpunaste õitega taimi. Vaatamata sellele saavad kõik hoolealused täieliku pühendumuse ja hoolitsuse osaliseks.

Seotud lood:

Ilmselt nõuavad kannad ka väga palju hoolt? „Üldsegi mitte, need on laisa aiapidaja lilled!“ märgib ta. Siis aga tuleb välja, et pole need laisa aedniku lilled mitte. Taimed vajavad üsnagi täpset ja asjatundlikku hoolitsust.

Kasvukoht kannadele peaks olema soe ja päikseline ja võimalikult tuultele (eriti jahedatele põhjatuultele) varjatud kohas. Kui panna kannad kasvama kuskile põõsa alla, võib kindel olla, et sealt head nahka tule, kidub nii taimekasv kui kannatab õitsemine.

Õitsemisest rääkides märgib Anne, et õied on kannal küll uhked ja ilusad, kuid pole neil lõhna ning ei seisa nad ka vaasis mitte. Paremini kasvavad ja õitsevad kannad, kui nad peenrasse istutada. Kuigi neid saab edukalt ka suures potis kasvatada, jääb lehemass sel juhul väheldaseks ja õitsemine on kasinam.

Kuna kannad on troopilise päritoluga, siis meie külmas kliimas nad talve üle ei ela. Ka ületalve keldris hoidmine nõuab häid tingimusi ja hoolt.

Anne sõnul tuleb kannataimed kohe pärast esimesi öökülmasid üles kaevata. Pealsed lõigatakse tagasi ja jäetakse vaid 20-25cm pikkune tüügas. Risoomide ümbert tuleks suurem muld ära raputada ja lasta veidi taheneda. Samas ei tohiks lasta mullapallil liiga ära kuivada. Siis pakib ta taimed suurde kilekoti või suhkrukotilaadse riidega voodertatud pappkasti, mis pärast risoomide asetamist täidetakse kergelt niiske turbamullaga. Niiviisi, pappkarpi suletuna seisavad kannarisoomid keldris, umbes +6...+10º C juures jaanuarini. „Ahjaa,“ märgib Anne, „iga taime külge tuleb veel silt, mis märgib kannataime kasvukõrgust ja õitevärvi. Kes neid kevadel enam mäletab!“

Jaanuaris tuleb aga juba kontrollida, kuidas on lood turba niiskusega. Kui see on liiga kuiv, tuleb veidi piserdada. Seda tasuks teha edaspidigi.

Aprillis toob Anne oma hoolealused tuppa ja istutab suurde nõusse (selleks kasutab ta seguvalmistamise kasti) rammusasse lillemulda.

Kastmist alustab aga alles siis, kui on näha esimesed võrsed. Kastmist liiga vara tehes võib risoom liigniiskusest mädanema minna.

Enne avamaale istutamist harjutab ta taimi sooja päikese ja värske õhuga. Tassides taimi päeval õue ja ööseks tagasi tuppa.

Avamaale saab kannataimed tema sõnul istutada aga alles juuni alguses, kui öökülmaoht on möödas ja öine temperatuur püsib +10º C ümber. Õue istutamisel kaevatakse piisavalt suur auk, kuhu mahub umbes 20cm paksune kiht kanakaka komposti ja paras kiht rammusat lillemulda. Risoomide istutussügavuseks on umbes 20cm.

Loe veel

Kuna kannad on suured ja lopsaka lehemassiga taimed, siis vajavad nad üsna paljugi väetist ja hoolsat kastmist. Anne sõnul annab ta kannadele veidi suurema normiga väetisi kui teistele aias kasvavatele taimedele. Suve esimesel poolel jälgib ta, et taimed saaksid rohkem lämmastikväetisi (soodustab taimekasvu), teisel poolel aga fosfori- ja kaaliumirikast (soodustab õitsemist) väetist. Anne sõnul pole tal kannataimi kasvatades olnud probleeme kahjuritega ning õitsemist alustanud taimedel soovitab ta kena väljanägemise hoidmiseks pidevalt korjata ära äraõitsenud õied ja tekkivad seemekuprad, mis liigselt taime kurnavad.

„Ja ega muud keerulist olegi, kui nautida kaunite kannataimede ilu!“ märgib ta lõpuks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare