Kas plastikvormist tiigi peab veest tühjaks laskma?


Kas plastikvormist tiigi peab veest tühjaks laskma?
Shutterstock

Kas tiiki tühjendada või mitte? Kas talveks tuleb tiigist vesiroosid jm veetaimed välja võtta ja keldrisse talvituma viia?

Kilele rajatud ja ka plastvormist tiiki ei tohi talveks veest tühjendada. Põhjus on kevadvetes: tühjas tiigis puudub vee vastusurve, pinnasevesi täidab tühja augu ning tõstab kile või plastvormi üles. Tagasi on seda väga raske panna, ka kaldakinnitused võivad saada kahjustusi.

Veest tühjendamine on vajalik vaid tiigi kevadiseks suurpuhastuseks.

Vesirooside hoidmine

Vesirooside jm veetaimede väljavõtmine on mõeldav siis, kui keldris on talvitumiseks sobivad tingimused. Enamasti ei suudeta aga neid ideaaltingimustes ehk siis täielikus pimeduses ja jaheduses (2–4º) hoida. Tavaliselt on hoiupaigas soojem, taimed hakkavad kasvama ja võivad hoiukohas ära kuivada, kuna tavaliselt unustatakse pika talve jooksul nende olemasolu sootuks.

Vesiroosi tiigist väljavõtmine ei ole alati kõige õigem lahendus. Pigem katke väike veekogu talveks nii, et see ei külmuks põhjani. Eriti ohtlik on vähese lumega külm talv. Siis kuhjake jääle lund, puulehti või asetage sinna kuuseoksi lume kogumiseks. Aga 60–70 cm sügavune veesilm tavaliselt põhjani läbi ei külmugi. Sellises sügavuses talvitub enamik hübriidsorte edukalt. Taimepotid peavad olema vähemalt 5-liitrised, et juurtel oleks materjali, kus talvituda. Ületalve aitab elujõudu säilitada ka see, kui taimed on oma juured põhjamudasse ajanud.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare