Kas sina oled ikka veel vihmaveetoru usku?


Kas sina oled ikka veel vihmaveetoru usku?
Shutterstock

Nutikale aiapidajale võivad sügisvihmad pakkuda isegi rõõmu, selleks tuleb vihmaveetoru asendada vihmaketiga. Sellised lahendused on populaarsed Jaapanis.

Vihmaveetoru abil püsib sein kuiv ja puhas ning mädanikud ja muud hädad ei pääse maja lagundama. Aga siiski: kas vihmaveetoru on ikka alati vajalik?

Idee Jaapanist

Mitte igal pool maailmas pole inimesed vihmaveetorude usku. Jaapanis on küllalt levinud lahendus nn vihmakett ehk W, mis ripub vihmaveerennist alla just samal moel kui meie vihmaveetoru. Sellise keti veejuhtimisvõime peitub vee pindpinevusjõus, mis hoiab koos kord juba voolama hakanud vee.

Vihmakett võib olla lihtne lüliline kett, kuid võib koosneda ka kõikvõimalikest põnevatest moodulitest. Kõige levinumad on ilmselt peekrikeste kujulised lülid, mis lisaks vee juhtimisele rõõmustavad majaomanikku ka vuliseva heliga, kui vihmavesi neid mööda alla tuiskab.

Vihmaketid võivad olla väga eriilmelised, just sellised, nagu lubavad rahakott või kunstimaitse. Vihmaketi võib teha ka ise, näiteks tillukestest lillepottidest. Arvestama peab vaid, et kett ei tohi olla liiga raske.

Mõned miinused

Vihmaketi puhul peab jälgima, et see on alt ankurdatud. Vastasel korral hakkab tuul seda pillutama ning vee juhtimisest ei tule midagi välja. Halvemal juhul võib tuulega maapinnalt lahti pääsenud vihmakett isegi teie akna sisse lüüa.

Seotud lood:

Vihmakett kipub ka pritsima. Kui teie maja, kuuri või aiapaviljoni katuseräästad on väga kitsad, siis seina lähedal mööda ketti alla voolav vesi teeb seina ikkagi märjaks, seesama juhtub ka tugevama tuule puhul. Ent tulemus on sama ka korraliku sügisvihma korral, kui taevast langev vesi lihtsalt ei mahu enam vihmaveetorru ära ja üle serva alla voolab.

Jaapan Vihmakett Foto: Jaan Mettik


Jaapan Vihmakett Foto: Jaan Mettik

Allikas: Maakodu

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare