KASU ASEMEL KAHJU: Ümberkukkuva orhidee lehti lõigatakse äraVaata, miks seda teha ei tohi ja mis aitaks

Kuukinga õis. Foto: Vallo Kruuser

Paljud orhideede omanikud on oma taimedega hädas. Nad tihti kasvavad rohkem ühele poole ja potid ei seisa enam püsti.

Kuna pidevalt on juttu sellest, et kuukinga juured tahavad valgust, ei julge algajad orhideekasvatajad neid ka rasketesse savist ümbrispottidesse panna. Püütakse leida muid lahendusi, näiteks lehti vähemaks lõigata selliselt, et taim taas tasakaalus oleks.

Tegelikult siiski terveid ja korralikke lehti taime küljest niisama eemaldada ei tohiks. Seada peamiselt kahel põhjusel: taimedel on neid lehti vaja, et omale kasvamiseks vajalikke aineid toota ja igasugune vigastus on oht haiguste levikuks.

Orhideetaimelt võib ettevaatlikult könte jätmata eemaldada kuivanud või selgete haigustunnustega lehed. Ka peale seda, kui peaks tekkima haavad, on mõistlik taimi vähemalt 10 pärva mitte kasta, et vältida haavade märjaksaamist ning mädaniku tekkimist. Haavadele raputada natuke jahvatatud kaneeli. Viimane hoiab ära infektsioonide võimalused!

Mis puudutab aga ümbrispotte, siis tegelikult võib kuukinga rahulikult ka läbipaistmatusse ümbrispotti panna kas või ainult sellepärast, et ta kenasti püsti seisaks.

Potist väljaulatuvad juured saavad piisavalt valgust ja selleks, et kastmisvajadust kontrollida ei ole keeruline taime korra nädalas ümbrispotist välja tõsta.

Ettevaatlik tuleb olla peale kastmist - taime ei tohi koheselt tagasi potti panna, nii võib ümbrispoti põhja tekkida üleliigne seisev vesi. Lase kuukingal parem paar tundi kraanikausis nõrguda, enne kui ta potti tagasi tõstad.

Maakodu


Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare