KASULIK TEADA: Miks toataime leheotsad kuivavad?


KASULIK TEADA: Miks toataime leheotsad kuivavad?
Kuivanud servaga lehtFoto: Marju Vitkar

Kontorites on harva näha ideaalselt ilusaid toataimi. Eriti on just talve lõpp see aeg, kui taimed hakkavad näitama oma pahameelt millegi üle.

Tihti on taimed olenemata liigist suured, võimsad ja ilusad, kuid üksikute või siis juba paljude lehtede otsad on kuivanud. Ülejäänud leht näeb enamasti seejuures küllaltki terve välja: ehk on teravamale silmale värvist pisut ära.

Mures taimeomanik tõttab seepeale tavaliselt taime ohtramalt kastma, kuna kuivamise peamine põhjus on ikka tavaliselt veepuudus.

Tegelikkuses võib põhjuseid olla mitmeid, kuid neist kolm on kõige tõenäolisemad.

  • Esimeseks põhjuseks on ülekastmine. Toataimi kastetakse kontorites tavaliselt korra nädalas ja seda on enamuse liikide jaoks kaugelt liiga palju. Tihti ei kontrollita, kas taim ikka on kuiv, enne kui talle veekannuga ligi minnakse ja nii on kontoritaimed pidevas liigniiskuses. Sellest olukorrast põhjustatuna muutuvad leheotsad pruuniks ja ajapikku võib kogu taim hävida. Kõige kindlam on mulda enne kastmist ikkagi katsuda - kui see on veel niiske, ei ole tarvis taime kasta!
  • Teiseks levinud põhjuseks on valguse puudus või üleküllus. Erinevad kontoritaimed vajavad väga erinevaid kasvutingimusid, kuid enamasti on need kõigil ju sarnased. Kevadel võivad pruunikaid laike näiteks draakonipuu lehtedel põhjustada teravad päikesekiired ja talvel see, et taim on aknast liiga kaugel.
  • Kolmas põhjus on ümberistutamisvajadus. Kui taim on kasutanud ära suure hulga oma toitainetevarudest ja tal on potis kitsaks jäänud, hakkavad leheotsad kergelt kuivama. Sellisel juhul on abi ümberistutamisest ja pruunikate leheotste eemaldamisest.

Kui toataim näeb kuidagi õnnetu välja, siis tuleks esimese sammuna võtta jälgimisele kastmisvajadus ning kui see probleem on välistatud, on tavaliselt abi ümberistutamisest.