Kasvuvaevad tubasel lillelaual


Kasvuvaevad tubasel lillelaual
Sõrgköie vana leht on ilmselt oma aja ära elanud ja hakkab kuivama.Foto: Kaja Kurg

Miks lehetipud pruunistuvad ja lehed kolletuvad? Põhjused võivad olla
väga erinevad.

Talv on toalilledele raske aeg ning nii mõnigi neist võib jääda väga rääbakaks. Toataimede kasvuhäireid tekitavad ebasoodsad tingimused ja vale hooldusrežiim.

Põdemise põhjuseid on enamasti üsna raske täpselt diagnoosida, sest ühesuguse kahjustuspildi võivad esile kutsuda väga erinevad asjaolud. Hea ülevaate põhjustest ja tagajärgedest annab Virve Roost oma raamatus “Toalilled. 101 rohelist sõpra”, mida järgnevalt vahendamegi.

Mõtelge läbi, mis võib teie rohelisi lemmikuid häirida, ning küllap õnnestub nende ilu ja tervis taastada!

Lehed kolletuvad: liiga pime, liiga soe või liiga jahe kasvukoht; vähe või valesti väetatud; tuuletõmbus; leht on oma aja ära elanud.

Pruunid leheservad: liiga vähe kastetud; liiga vähe või liiga palju väetatud; liiga valge või liiga pime koht; liiga kuiv õhk; ärakasutatud muld (taim on olnud kaua ümber istutamata); seisev niiskus (vesi potialusel, ummistunud potiauk).

Pruunid lehetipud: liiga kuiv õhk; vähe valgust; üleväetatud.

Lehed varisevad: vähe või palju kastetud; pime koht; järsk temperatuuri kõikumine; tõmbetuul; liiga kuiv õhk; asukoha muutusest tingitud šokk.

Lehed jäävad väikeseks: vähe väetatud; liiga pime koht.

Kidur kasv: liiga vähe kastetud; vähe väetatud; vale temperatuur; ärakasutatud muld.

Seotud lood:

Närtsimine: üle- või alakastmine; lubjarikas vesi; troopikataimede puhul jahe asukoht; jahedalembestel ruum talvitumisel liiga soe.

Varred mädanevad mulla piiril: liiga palju kastetud või väetatud.

Pikad nõrgad võrsed: liiga pime ja soe koht.

Lehtede värvimuutus

- Lehed muutuvad kollakaks, roheliseks jääb ainult roodude ümbrus: lubjarikas kastmisvesi või muld; halvasti kõdunenud muld; tõmbetuul; külmašokk aknalaual; liiga pime kasvukoht; mullapall läbi kuivanud või pidevalt liiga märg (asaleal, hortensial, sidrunipuul).

- Kirjulehised taimed muutuvad roheliseks: liiga pime koht; lämmastikuga üle väetatud.

- Lehed muutuvad punaseks: valesti väetatud (fosforipuudus, lämmastiku liig); külm kasvukoht (leht- ja jõulukaktus); liiga valge koht (begoonia, havortia, gasteeria).

Plekid ja vohangud

- Pruunid või heledad, mõnikord läbipaistvad või sisselangenud plekid: päikesepõletus (säntpoolial, begooniatel, kaktustel, orhideedel).

- Villitaolised läbipaistvad, teravalt piiritletud plekid, osalt korgistunud: piserdatud ereda päikese käes.

- Korkjad hallikaspruunid vohangud, mis väljenduvad tillukeste mügarike, näsade või vöötidena, mõnikord ka sisselangenud leheosadena või rakurühmade suremise tagajärjel tekkinud aukudena: liiga suur mulla ja õhu niiskus; jahe koht; vähene valgus; liiga väike pott; liigne väetamine (kliivia, havisaba).

- Valkjad laigud lehtedel: piserdatud väga lubjarikka veega.

Pungad ja õied

- Pungad varisevad: suur temperatuuri kõikumine; tõmbetuul; halb õhustamine; liiga soe; liiga pime; mullapall läbi kuivanud; taime asendit valguse suhtes muudetud.

- Pungad ei avane: vähene õhuniiskus; vee- ja toidupuudus.

- Õisi ei moodustu või tekib vähe: vähe väetatud; lämmastikuga üle väetatud; taimele pole antud puhkeperioodi; valed valgus- ja soojustingimused.

- Õievarred jäävad lühikeseks: mullapall on läbi kuivanud; toitainete puudus; liiga hilja istutatud; vale muld; suur temperatuuri kõikumine; liiga jahe koht õievarte pikenemise ajal; vale režiim puhkeajal (alpikannil, ratsuritähel).

- Kahvatu õievärvus: liiga pime ja soe koht.

Allikas: Virve Roosti “Toalilled. 101 rohelist sõpra”,

(Maalehe Raamat 2006)

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare