Kirsstomatitel on küpsemiseks rohkem lootust

 (1)
kirsstomatid
kirsstomatidFoto: Panthermedia, Scanpix

Olen proovinud igasuguseid nippe, kuidas viimaseid rohelisi tomateid valmima meelitada. Olen ladunud neid pappkarpidesse ühekordse kihina, pannud jahedasse ruumi. No ei taha nad kuidagi punaseks minna!

Ka tomatite vahele pandud banaanist ja mõnest õunast pole erilist abi olnud. Pikapeale punaseks muutunud tomatitel ei ole üldsegi enam head suvist maitset, kest jääb kuidagi nahkseks ja sisu hapukaks. Ning hulk rohelisi tomateid valivad valmimise asemel hoopis mädanemisprotsessi.

Kirsstomatid valmivad siiski

Ainsana on järelvalmimises head tulemust näidanud kirsstomatid. Neid väikesi rohelisi tomateid ma taimelt ära ei korja. Lõikan varre läbi ja riputan jahedasse valgesse ruumi n-ö pea alaspidi. Seal nad siis pikkamööda valmivad ja värvuvad. Maitsegi jääb üsna suviselt meeldivaks. Ilmselt saavad tomatid varrest ja lehtedest veel jõudu kosumiseks. Kindlasti ei tohi tomatite tuppa toomisega hilineda. Kui külm on kasvuhoones kord juba tomatitest üle käinud, siis ongi juba hilja.

Tänavune tomatisaak kasvuhoones jäi heitlike ilmade tõttu keskpäraseks. Seega polegi eriti suurt roheliste tomatite probleemi. Öökülmadest oleme seni pääsenud ja tomatid valmivad endiselt varre otsas.

Rohelised tomatid hoidisteks

Kel siiski veel rohelisi tomateid kasvuhoones palju, võib vabalt neid hoidistada. Rahva hulgas levib arusaam, et rohelised tomatid on mürgised – solaniin ju ikkagi. Siinkohal on hea teada, et see laguneb hapendamisel ja kuumtöötlemisel. Praegu on aiast ja põllult veel saada paprikat, porgandit, sibulat, küüslauku, suvikõrvitsat, õunu jne. Nüüd laske oma fantaasial lennata ja leidke rohelistele tomatitele purgis sobiv seltskond. Ideid võib saada ka kokaraamatutest ning internetiavarustest.

Kokkuvõttes on see kindlasti targem tegu, kui et ladustada rohelisi tomateid hoolega karpidesse ja hiljem neist siis pettunult komposti teha.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare