Kliivia eest hoolitsemine

 (13)
pilt_1055_big Foto: Hansaplant

Kliivia pakub silmailu oma aastaringi rohelisena püsivate, kuni 50cm pikkuste lineaarsete lehtedega. Õige hoolduse korral võlub kliivia ka oma järkjärgult avanevate lehterjate punakasoranžide (on ka kollaseid) õitega, sedasi püsib üks õisik ilusana mitu nädalat.

Õitsemise rohkus ja õisikuvarte arv sõltub taime vanusest.

* Kliivia lepib hästi ka varjulise kasvukohaga, kuid sellistes tingimustes pakub ta vaid leheilu ega õitse.

* Kui soovitakse kliiviat näha õitsemas, oleks sobivaim otsese päikese eest varjatud, kuid valge kuni poolvalge õhurikas kasvukoht ida- või läänesuunda avaneval aknalaual või selle lähedal.

* Kliivia ei ole väga pirtsakas kasvukoha temperatuuri suhtes. Ühtviisi kasvab hästi nii ahi- kui keskküttega ruumides, kus temperatuur on vahemikus +18...+22°C. Talvel, mil taim puhkab, võiks temperatuur olla siiski veidi madalam, kuid mitte alla +12°C.

* Kliiviat kasta kevadest suve lõpuni rikkalikult, kuid lasta kastmiskordade vahel mullapinnal veidi kuivada. Vältida läbivettimist ja alusele kogunevat seisvat vett.Suvisel ajal võib taimelehti piserdada. Talvisel puhkeperioodil kasta harva, vaid niipalju, et taim ei kuivaks ega lehed närtsiks.

* Väetada mõõdukalt pärast õitsemist kuni puhkeperioodi saabumiseni. Puhkeperioodil kliiviat ei väetata.

Mürgine ilu aknalaual (2) 22. jaanuar 2009

* Kliivia puhkeperiood algab suve lõpus ja kestab umbes kuus kuni kaheksa nädalat. See aeg on oluline õiepungade moodustamiseks. Peale puhkeperioodi hakatakse taas vähehaaval rohkem kastma.

* Et kliivia lihakaid juuri mitte häirida, istutatakse teda ümber ettevaatlikult ja harva, 2-3 aasta järel ning pärast õitsemist. Istutuspott peaks olema võimalikult väike, see aitab kaasa rikkalikumale õitsemisele. Istutusmullaks sobib vett hästi läbilaskev kompostimuld, kuhu on liiva sisse segatud.

* Kliivia ei talu äärmuslikke asukohavahetusi ega sagedast pööramist.Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare