Kobestamine aitab vähendada umbrohtusid


Kobestamine aitab vähendada umbrohtusid
KobestidFoto: Sven Arbet

Aednik vajab endale häid tööriistu. Hea välimuse ja hinnaga kobestaja võib osutuda ebamugavaks töövahendiks.

Maakodu testis erinevaid kobestajaid.

Käsikultivaator, aiakraabits kõplaga, aiakõblas, kahepoolne aiakõblas, käsikõblas, aiakraabits - milline neist on kõige tõhusam ja mugavam? Loe põhjalikku ülevaadet Maakodu aprillikuu erinumbrist Suvi Aias.

Kobestamine aitab taimedel tärgata

Mullapinnale tekkivast tihedast koorikust on tõusmetel võrdlemisi raske, kui mitte võimatu end läbi suruda. Tärkamine on ebaühtlane, halvimal juhul surevadki tõusmed mullakooriku all ning peenrad jäävad tühjaks. Kui tugevakasvulised taimehakatised nt aedhernes ja põlduba suudavad end mullakoorikust läbi suruda, siis õrnemate taimede tõusmed nagu petersell, porgand, sibul, till jms võivad tõsiselt hätta jääda.

Et mulla pinnal poleks koorikut ja ta oleks kobe ja õhurikas, tuleks teda aeg-ajalt kobestada. Parim aeg kobestamiseks on pärast kastmist ja tugevamaid vihmasadusid. Kobestamisega oodata seni, mil muld on veidi tahenenud. Kui ridade vahel võib mulla kobestamisega hoogsam olla, siis külvireal teha seda ettevaatlikult, et mitte vigastada õrnu taimehakatisi.

Mulla kobestamisel ja kooriku purustamisel on taimede tärkamisele kaasa aitamisel teinegi hea külg. Nimelt samaaegselt kobestamisega hävitatakse ka suur osa üheaastastest umbrohtudest juba idulehefaasis. Nii jääb hiljem ära umbrohtude tülikas käsitsi väljakitkumine.

Seotud lood:

Kobestamisega saab ühildada hiljem, mil taimed juba suuremad ka nn kerge muldamise. Hästi reageerivad mulla kuhjamisele taime varre ümber kapsad (va nuikapsas), see takistab ka kapsakärbse tegevust. Aga ka aeduba, põlduba, porrulauk, aedhernes ja peet reageerivad hästi kergele muldamisele. Kerget muldamist, nagu kobestamistki, võtta ette vahetult peale vihma või kastmist, mil mullas on piisav niiskusvaru. Kuiva mulla korral võib sedasi toimetamine kasu asemel hoopis kahju tuua.

Kobestamiseks on mitmeid abivahendeid. Kobestamist saab teha näiteks välkkõplaga või spetsiaalse käppkobestiga. Üsna tõhus on ka rullkobesti, mis sobib suurepäraselt ridade vahelt harimiseks. Kobestamisel jälgida vaid, et tööga liiga hoogu ei satutaks ja taimede juuri liigselt ei vigastataks või et taime juured mullast välja ei jääks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare