Kohad, kust otsida lehetäisid ning nipid, mis aitavad nende vastu

 (4)
Kohad, kust otsida lehetäisid ning nipid, mis aitavad nende vastu
Shutterstock

Vaatamata oma pisikesele 1-3 mm kehale võivad lehetäid tekitada palju kahju. Lehed ja võrsed moonduvad, taim nõrgeneb ja võib hukkuda. Mida ette võtta?

Lisaks taimemahla imemisele levitavad nad ka taimehaigusi. Lehetäide magus kleepjas eritis on toiduks sipelgatele, kes neid vastutasuks kaitsevad lepatriinude ja teiste looduslike vaenlaste eest. Kleepjas eritis häirib taime hingamist ja on toitepinnaseks tahmlaiksust tekitavatele pisiseentele.

Lehetäide tõrje on kõige edukam siis, kui seda teha kohe esimeste kahjurite ilmumisel. Mõnepäevase vahega tasub kõik “riskigrupi” taimed üle kontrollida.

Kohad, kust otsida lehetäisid

Lehetäisid võib leida toitainete puuduses ja kuivas vaevlevatelt taimedelt. Ka lämmastikuga üleväetatud taimed sobivad neile hästi toiduks.

Otsige neid noortelt võrsetelt ja lehtedelt. Ilusad helerohelised lehetäid on koondunud ja joondunud tavaliselt roosi noortel kasvudel õienupu ümbruses. Põldoa-lehetäid on tahmmustad ja koondunud ladvaosale.

Kui märkate noorte lehtede peal ja all, noortel võrsetel, õievartel ja pungadel valkjaid kestasid, siis on läheduses kindlasti ka esmapilgul märkamatuks jäänud lehetäid ise.

Okaspuud (nulud, tsuugad jt) pole lehetäide eest kaitstud.

Noored viljapuud langevad rünnaku alla pungade avanemise ajal. Pungad avanevad seetõttu visalt, noored lehed jäävad väikeseks ja kortsuvad.

Kuidas vabaneda lehetäidest:
  • Kui lehetäisid on alles vähe, saab neid käsitsi ära korjata ja lömastada või veesurvega maha pesta. Pesemisel ja pritsimisel jälgige, et töödeldud saaksid ka lehtede alaküljed ning võrsetipud, kuhu lehetäid armastavad koguneda.

  • Tõrjuge lehetäisid raudrohu, küüslaugu, paiselehe, rabarberi jt taimede leotistega.

  • Sobib lahjendatud sõnniku-virtsa kääritis ja rohelise seebi lahus.

  • Kui soovite kasutada keemilisi taimekaitsevahendeid, siis pidage nõu taimekaitsespetsialistiga. 
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare