Korralik kapsas kasvab ka pestitsiidita

 (1)

Korralik kapsas kasvab ka pestitsiidita
Shutterstock

Rõngu aleviku serval elaval põlisel põllumehel Ants Rodimal on kapsakasvatamise kogemusi 36 aasta jagu. Seega teab ta kapsakasvatusest tõenäoliselt kõike, ka seda, kuidas kapsast pestitsiidideta viljelda.

Rõngu väike alevik on tuntud mõne omapärase nähtuse poolest. Teeristil asuvast Pagaripoest saavad möödasõitjadki alati sooja leiba-saia osta, imestada teeveerel seisva ehitise Kõvera Kõrtsi üle ning igal teisipäeval, ilmast ja aastaajast olenemata, külastada Rõngu turgu. See turg annab väikese laada mõõdu välja, ehkki selle tegevust keegi ei korralda. Osta saab siit söögikraami, kanamune, mett, marjadest kuni kirvevarre ja riieteni välja. Peale ostmise ja müümise täidab see koht eelkõige kohtumispaiga funktsiooni. Siia tulevad juttu ajama endised töökaaslased, vanad sõbrad ja tuttavad.

Ants Rodima leti taga on alati järjekord. Ta on elupõline põllumees, kes isegi 74aastasena on teotahteline ning kasvatab köögivilju enda tarbeks ja müügiks. Temalt saab nii kartulit, kapsast, peeti, porgandit, porrut, sibulat, küüslauku või mis tahes muud köögivilja. Vahel leidub seal isegi hanemune ja -rasva, kevaditi kapsa-, kaalika-, porru-, kurgi-, tomati- ja lilletaimi. Tõeline müügihitt on muidugi tema peeneribaline maitsev hapukapsas. Ja mis peamine – müüja ise on ju teatud-tuntud köögiviljakasvataja.

Eduka köögiviljakasvatuse eeldus on õiged taimed. Nii on minugi põllule jõudnud peakapsataimed juba aastaid pärit Ants Rodima aiast. Suurt turgu ja võõraid kauplejaid ei saa pahatihti enam usaldada. Ostsin Tartu turult 10 lillkapsataime, müüja ütles lahkelt, et panen teile taimed kastist. Kodus paberit lahti harutades vaatasid mulle sealt vastu ülekasvanud ja väljaveninud kapsahakatised, kel isegi pöidlasuurune pea otsas. No mis saaki selliselt taimelt loota võib?

Seotud lood:

Abi kapsakärbse vastu

Aga kapsakasvatamisest teab Ants Rodima tõesti palju. Kindlasti pakub ka teistele aiapidajatele huvi nipp, kuidas vältida kapsakärbse kahjustusi, et ei peaks kasutama pestitsiide.

Kapsakärbsest räägitakse vähem, ikka nähakse probleemi juureussis, kes ilusad kapsataimed ridade viisi vaole langetab. Taim muutub lillakassiniseks ja lõpuks kuivab. Väikesed valged vaglad on juure mahlast tühjaks imenud.

Loe veel

Ants Rodima on igal aastal imestanud, miks ma tahan kapsataimed nii vara maha istutada, ja maininud, et õige aeg selleks on alles juuni esimene dekaad. Aga ikka mõtled, et siis ju muld kuivab liiga ära ja tühjadel vagudel tärkab umbrohi.

Algul ongi kõik hästi, ent kui mõni kapsas juba kuivama hakkab, on pilt selge – kapsakärbes on põllul tegutsenud. Kapsakärbse peletamiseks olen siis kapsataimi kastnud soolvee lahusega (1 sl soola 1 l vee kohta) ja sellega suurema kahju ära hoidnud.

Ants Rodima aga selgitab, et kapsakärbes lendleb ja on aktiivne tavaliselt mai viimasel kümmepäevakul. Kui istutada taimed põllule juuni esimesel dekaadil, siis ta enam aktiivne ei ole. Kui kevad on hiline ja jahe, hilineb kapsakärbse lendlus ja seetõttu tuleks ka kapsas hiljem istutada. Tänavu istutas ta need alles 18. juunil.

Hilisem istutamine ei ole saaki mõjutanud ja kapsataimi pole põllul pritsitud.

Samas tuleks ka kassettides ettekasvatatavad kapsa- ja kaalikataimed hoolikalt katteloori alla peita, et kärbes neile kahju tegema ei pääseks.

Kaalikas loori all

Kuna head nipid leitakse kogemuste või juhuste läbi, näitab ka kogemus kaalikakasvatamisest. Nimelt sattus paar aastat tagasi varajast kapsast kattev loor liiga lai olema, nii et seda jätkus ka kaalika- vaole. Tasuks olid juba jaanipäevaks ilusad suured ja puhtad kaalikad. Nüüd kasvatabki Rodima kaalikat katteloori all.

Kaalikaga seoses on Ants Rodimal ka üks kurbnaljakas kogemus. Ta ostis tänavu oma “kohalikule sinisele” seltsiks uhke välismaa sordi. Kui oli aeg katteloor eemaldada, selgus, et uue ja uhke sordi taimed olid kõik putkes ja õitsesid. Niipalju siis “väljamaa värgist”.

On hea, et meil jätkub veel põllumehi, kes jaksavad kasvatada põllusaadusi ka teiste jaoks ning jagada oma aastatega kogunenud tarkuseteri.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare