Kuidas hurmaa seemnest puud kasvatada


Kuidas hurmaa seemnest puud kasvatada
HurmaaFoto: Astrid Lepik

Idadiospüüri ehk kakiploomipuu kodumaaks on Hiina, tema vili hurmaa (ka kakiploom, kaki) võib värvuselt olla kollane kuni oranžikaspunane, leidub ka pruunikates toonides vilju.

Kujult lamedamad, ümaramad või südajalt koonilised, veidi tomatit meenutavad viljad on mahlased ja väga magusad. Lisaks värskelt söömisele valmistatakse neist erinevaid hoidiseid, marmelaade, kasutatakse dessertide, küpsetiste valmistamisel ja kuivatatakse.

Magus hurmaa sisaldab 13-21% suhkruid, rohkelt on A-vitamiini ja B-rühma vitamiine, vähem on C-vitamiini. Madala kalorsusega (umbes 76 kcal/100g) hurmaa sisaldab ka rohkesti kiudu ja mineraalaineid nagu kaalium, fosfor, mangaan, raud, vask jpt.

Idadiospüür Foto: Wikipedia

Puu ise võib kasvada 8-12 m kõrguseks. Tema suured, 8-12 cm pikkused, 4-6 cm laiused tumerohelised lehed värvuvad sügisel, enne mahalangemist punaseks, viljad aga püsivad puul veel peale lehtede mahalangemist.

Leidnuna viljaliha seest pruunikad seemned (neid võib olla 4-8), võib proovida neid ka kasvama panna. Kuna tegu on soojalembese puuga, siis tema kasvatamine meil õues talvepakase tõttu ei õnnestu (idadiospüür talub vaid lühiajaliselt kuni -6º C). Ka potitaimena on tema kasvatamine omajagu keeruline, sest tegemist on ju heitlehise puuga, kel vaja talvepuhkust. Aga kel tahtmist, visadust ja võimalusi (nt talveaed), võib alati proovida.

Seotud lood:

Idadiospüüri seemneid võib leida nii poest ostetud viljadest kui hankida internetiavarustest.

Viljalihast vabastatud seemned pesta leige veega ja kuivatada majapidamispaberiga. Seejärel mässida nad niiskesse majapidamispaberisse ning kilekotti pakituna hoida külmas 3-4 kuud. Külmas (umbes +4º C juures) hoidmine aitab seemneil paremini idaneda. Kuid seemned idanevad üsna edukalt ka siis, kui külmas hoidmine vahele jätta.

Seemne(te) külvamiseks tuleks välja valida üsna sügav ja kindlasti auguga lillepott. Sügav pott seepärast, et juur tungib taimel suhteliselt sügavale (10-15cm) ja nii on tal piisavalt ruumi kasvada. Ettevalmistatud seemned külvata umbes 5 cm sügavusele. Mullaks sobib vett hästi läbilaskev lillemuld. Idanemine võtab aega umbes 6-8 nädalat. Idanemise ajal hoida muld parajalt niiske ja soe, temp +21º...+29º C. Niiskuse hoidmiseks võib külvi katta kile või klaasplaadiga.

Tärganud taimed asetada kindlasti valgesse, muidu venivad nad ruttu välja. Valges, soojal aknalaual kasvab taim jõudsalt.

Parim kasvukoht on idadiospüürile lõunakülge avananev päikseline soe aknalaud või selle lähiümbrus, veel parem aga talveaed. Suvel võib soojade ilmade saabudes idadiospüüri viia ka õue, seal tuleks teda kaitsta vaid tugevate tuulte eest.

Suvel, lisaks regulaarsele kastmisele, võib taime ka piserdada. Kasta toasooja ja pehme veega. Väetada aktiivsel kasvuperioodil mineraalväetisega 2x kuus, jälgida vaid, et väetise lämmastikusisaldus oleks madal.

Talvise puhkeperioodi saabudes langetab idadiospüür lehed. Sel ajal (puhkeperioodil) vajab taim madalamat temperatuuri ning siis võib ta transportida jahedasse keldrisse või muude hoiuruumi, kus külm ei ulatu talle kahju tegema. Sel ajal on sobiv temperatuur +3º...+5º C, kuid kindlasti mitte üle +10º C. Muld hoida puhkeperioodil niiske, vältida selle läbikuivamist ja vettimist. Puhkeperioodil pole valgus oluline. Kevadel, mil puu ilmutab taas elumärke tuleb ta tuppa sooja ja valgesse tuua.

Noort puud istutatakse ümber igal kevadel, vanemat aga 3-4 aasta tagant.
Tubastes tingimustes võib idadiospüür kasvada kuni 1,5 m kõrguseks kauniks puuks. Tema kuju ja kasvu saab kontrolli all hoida regulaarse lõikusega, mida tehakse kevadel. Kahjuks on aga tubastes tingimustes kasvanud puul viljalootus kasin, kui mitte olematu. Pealegi on puud kahekojalised – ühel puul arenevad emasõied, teisel isasõied.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare