Kuidas kasvatada oma aias kauneid laukusid?


Kuidas kasvatada oma aias kauneid laukusid?
LaugudShutterstock

Kuna laugud pärinevad erinevatest kasvukohtadest, on neil ka aiataimedena erisugused kasvunõuded, kuid enamik neist eelistab valgusrikkaid päikeselisi kasvukohti.

Varem õitsevad ja suvise puhkeperioodiga laugud vajavad väga hea drenaažiga mulda. Hilisema õitsemisaja, peaaegu sügiseni püsivate lehtede ja piklike sibulatega laugud on niiskuslembesemad. Tihedaks muutunud laugukogumikud istutage 3–5 aasta tagant ümber. Sibulad kaevake välja siis, kui õitsemine on lõppenud ja lehed kuivanud.

Septembris istutage sibulad mulda umbes kolme sibula sügavusele. Väikeste sibulate paras vahekaugus on umbes 5 cm, suurematel 10–15 cm. Raskema ja niiskema mulla korral võiks istutussügavust vähendada ja siis pange sibu­late alla ka kiht peent kruusa või jämedamat liiva. Hiljem õitsevaid lauke on parem ümber istutada kevadel mai alguses.

Lauke saab paljundada ka seemnetest. Külviaeg ja idanemistingimused olenevad liigist. Suurema munaja või keraja sibulaga liikidel kulub külvist õitsemiseni umbes viis aastat.

Neid lauke, kelle lehed pole õitsemise ajal enam eriti ilusad, tasub peenraid kavandades sobitada kaunima või tugevama lehestikuga püsikutega. Mõne liigi õisikus on ka pisikesi sigisibulaid. Neid liike ei maksa peenrasse istutada, sest maha pudenevate pisikeste sibulate tõttu metsistuvad taimed kiiresti.

Kevadel, kui laugutaimed on kasvu alustanud, võib neid turgutada lämmastikku sisaldava väetisega ja hiljem mõne kompleksväetisega. Enne istutamist võiks aga mullasse segada kõdunenud kompostmulda.

Uhketest laukudest loe rohkem värskest Maakodu numbrist või DIGIAJAKIRJAST.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare