Kuidas naadist lahti saab?


Kuidas naadist lahti saab?
Naat ja tema juurestikFoto: Marju Vitkar

Naat on aedniku esimene ja vahel ka suurim nuhtlus. Kuidas temaga siis võidelda ja kas üldse ongi lootust sellest tülikast umbrohust vabaneda?

Inimestel on läbi aegade olnud naadiga vastakad suhted. Keskajal koheldi naati kui püha taime. Toidus kasutati seda sagedasti Venemaal, Siberis, Skandinaaviamaades ja Kesk-Euroopas. Turukaupmehed pakkisid naadilehtedesse teisi köögivilju — nii püsis kaup värske ning huvitavama aroomiga.

Kuigi naati kasutatakse tänapäevalgi mitmel pool usinalt toiduks, ei ole siiski vist aiapidajat, kes teda lehtköögiviljana oma aias hea meelega kasvataks - pigem püütakse ikka leida mooduseid kuidas kõnealust taime oma kultuurtaimede vahelt lõplikult kaotada.

Ilmub ta alati sinna, kust on teda just kõige raskem kätte saada ja sööb välja kõik muu. Hekialused ja varjulised nurgatagused on vohavate naadilehtedega kaetud, samuti on ta nuhtluseks noortel istutusaladel, ülesharitud viljapuualustel, vastrajatud peenramaadel.

Mugav, kuid üsna kasutu moodus naadiga võitlemiseks on mürgitamine. Taimel on tugevad maaalused risoomid, kuhu mürk tihti ei jõua. Nii ongi olukord, kus maapealne osa hävineb ja mõne aja pärast on lehed siiski uuesti kasvanud ning taim kogub taas jõudu. Seega on tegemist vaid väga ajutise abiga ja tegelikkuses võib keskkonnale põhjustatud kahju olla kasutegurist suuremgi.

Hästi aitab, kui teda võimalikult palju hävitada füüsiliselt. Pehmest ja kobedast mullast tulevad ka juured üsna lihtsalt välja. Neid tuleks püüda välja kaevata ja rohida nii hoolikalt kui võimalik. Kus pinnas kõvem ja seda võimaldab, tuleks pealseid korduvalt muruniitjaga maha niita - selline tegevus siiski nõrgestab taime. Et naat seemnetega ei saaks levida, tuleks esimene niitmine teha veel enne, kui taim õitsema hakkab, võimalusel juba varakevadel. Sellist hävitustööd teha regulaarselt ning ajapikku naadi juurestik saab kurnatud ja nõrgeneb ning naat taandub.

Naat tuleks eemaldada koos risoomidega. Foto: Wikimedia Commons
Seotud lood:

Kuigi naadijuured ei asu väga sügaval mullas (peamiselt vaid kuni 15cm sügavusel), on neid seal palju. Seepärast oleks hea võimalusel kaevata maad pigem hargiga kui labidaga. Viimasega kaevates saavad juured liigselt tükeldatud ja paljundatud. Maa kaevamisel ja harimisel koguda kokku võimalikult palju naadijuuri.

Tülika taime hävitamisel võib aidata ka tema musta kile või tugeva koormakattega terveks suveks kinnikatmine. Nii ei saa lehestik areneda ja suvised kuumad küpsetavad juuri usinalt. Lootus on, et järgmisel aastal on kinnikaetud maalapp umbrohuvaba.

Uusi taimi aeda tuues tuleks veenduda, et nende juurepalli ei ole naadijuuri peitu pugenud - sealt on tal jällegi ideaalne võimalus peenras kiirelt arenema hakata.

Olgu veel öeldud, et naadi haljasmass sobib ideaalselt kompostimiseks ja uuesti kasvama ei lähe - kogu mahaniidetud rohelise maapealse osa võib rahuliku südamega kompostihunnikus huumuseks lagundada ning aeda tagasi tuua.