Kuidas okaspuid ilusaks lõigata


Lõikust vajav jugapuu
Lõikust vajav jugapuuKaja Kurg

Nii nagu õunapuud, vajavad ka paljud okaspuud igal aastal hoolduslõikust. Muidu kaotavad nad vormi ja hakkavad laiutama, võttes ära teiste taimede eluruumi.

"Okaspuid võib korrastada suvi läbi, seda ei pea tingimata tegema kevadel,” räägib OÜ Aiaabi aednik Maris Paalvelt.

Oma klientide aedades on ta märganud, et eriti on inimesed hädas põõsasja ja roomava kasvukujuga kadakatega. Selliseid sorte on palju näiteks harilikul, Pfitzeri (sün keskmine) ja roomaval kadakal, koos lehtpõõsaste ja püsililledega saab neist kujundada ilusaid istutusalasid.

“Kadakad kasvavad suhteliselt kiiresti. Kui neid ei piira, muutuvad nad liiga laiaks ja varjavad peenral muud taimed. Aga aiafirmad panevad sageli ruutmeetrile kolm laiuvat okaspuud, mida on ilmselgelt liiga palju,” selgitab Maris Paalvelt.

Üks selline “laiutamise” juhtum ongi meie ees. Istutusala algne kujundusidee oli igati kena: madalad okaspuud, nende vahel pinnakatteks värviliste lehtedega püsikud ja lehtpõõsad.

Viie aasta tagusest ilusast kujundusideest pole enam midagi järel – kadakad on kõik teised taimed enda alla matnud. Kaja Kurg
Seotud lood:

Praegu on kaks Pfitzeri kadakat hõivanud pea kogu peenra, kattes umbes kuue ruutmeetri suuruse ala ühtlaselt rohelise oksastikuga. Ei mingeid muid värve. Väga igav. Kadakamassiivile annavad kerget jumet üksnes tagaserva istutatud kollaste võrsetega mägi-ebaküpress ‘Filifera Aurea’ ja paar kollaseokkalist harilikku kadakat ‘Schneverdinger Goldmachangel’.

“Pfitzeri kadakatel on omadus algul hästi laiaks kasvada ja alles siis lähevad nad oksarinnetena kõrgusse,” nendib Maris.

Spetsiaalselt hekipuuks aretatud kiirekasvulise ‘Brabandi’ võrsed võivad suvega visata pikkust kuni 40 cm. Tiheda heki saamiseks tuleb kasvud igal aastal umbes poole võrra tagasi lõigata, ka latva on vaja kärpida.

‘Brabanti’ tuleb hakata lõikama kohe pärast istutamist, muidu kasvab hõre hekk, mis varja ega paku silmailu. Kaja Kurg

Sageli inimesed ei tea, et kevadel istutatud hekki tuleb juba samal suvel lõikama hakata. Esimest korda pügage juunis-juulis, kui uued võrsed on juba veidi aega kasvanud. Sügisel tasub lõigata ka korra enne külmi.

Puukoolis ilusaks kujundatud istikud käivad ilma lõikamata alla ja hekist kasvab hõrendik, mis ei varja ja on lohaka välimusega. Kui hakata nüüd hekki korralikult pügama, muutub ta veidi kenamaks, kuid ilusat tihedat müüri temast enam ei saa.”

Õitele peab ka ruumi jääma

“Puukoolis sirguvaid kadakaid jt okaspuid lõigatakse suve jooksul lausa mitu korda: piiratakse väljaulatuvaid oksi, kärbitakse noori aastakasve. See annab ilusa vormi ja teeb põõsad tihedaks,” avaldab aednik aiaäris müügil olevate okaspuuistikute ilusa välimuse saladuse.

Kui taim on kodus aeda istutatud ja teda enam ei lõigata, kaotab nii mõnigi sort mõne aja pärast oma dekoratiivsuse. Kuigi aretusega kaasa saadud geenid annavad talle sordiomase välimuse, on vormis püsimiseks vaja ka inimese abi.

Püstise kasvuga harilik kadakas ‘Schneverdinger Goldmachangel’ on liiga laiali valgunud ja tuleb kitsamaks lõigata. Edaspidi kulub talle ära iga-aastane noorte võrsete trimmimine. Kaja Kurg

Kiire kasvuga laiutavad kadakad õigustavad end lõikamata kujul linnahaljastuses. Nad moodustavad ilusa hooldusvaba pinnakatte, kust pole võimalik läbi käia ja mida ei saa ära tallata nagu muru. Aga väikeses (600–1000 m²) aias on suur ühtlaselt roheline okaspuumassiiv igav ja elutu, leiab Maris Paalvelt.

“Okaspuude kõrvale on kindlasti vaja ka õrnemat ilu – lehtpõõsaste ning lillede värvilisi lehti ja õisi. Meeleolu annavad just need.”

Meie peenral on omapäi jäetud Pfitzeri kadakad kasvatanud paari meetri pikkused rasked oksad, mis nagu roobakad laiali sirutuvad. Kadakad on roninud ruumipuuduses juba üksteise kukile ja katavad kõiki muid taimi, mis kunagi nende vahele istutati.

“Sellist pilti olen näinud väga paljudes aedades. Nii mõnedki kaevavad laiutama hakanud kadakad välja, kuigi neid saab väiksemaks lõigata ja pideva hooldusega sellisena ka säilitada,” märgib Maris Paalvelt ning hakkabki olukorda aiakääridega päästma.

Pikad oksad tuleb mitukümmend cm lühemaks lõigata. Kaja Kurg

Üllatused kadakate all

Suuri oksi tuleb lühendada mitmekümne cm pikkuselt. Eesmärk on teha haralisest roobakast taas ühtlane kuhi. “See püsib ilusasti vormis, kui edaspidi igal aastal uusi kasve poole võrra kärpida,” õpetab aednik lihtsa nipi, mida kahjuks paljud aiaomanikud ei tea. Kõige parem on kasve näpistada juunis-juulis, kui need on veel pehmed. Siis saab seda teha lausa sõrmedega.

Põõsa keskel on oksad juba üsna jämedad ja lagedad. “Siia annaks kujundada ka nii-öelda bonsai, kui jätta okste tippu rohelised tutid,” pakub aednik välja veel ühe võimaluse.

Loe veel

Kadakate ahistava katte alt tulevad välja pinnakatjaks mõeldud roomava kukeharja, metspipra ja akakapsa padjandid, samuti valgekirjulehine Fortunei kikkapuu. Pfitzeri kadakad on aastaid lämmatanud ka oma hinnalist sugulast, roomavat kadakat ‘Jade River’. Ka mägimänd ‘Gnom’ – meetri kõrguseks kasvav keravorm – on valguse ning ruumi vähesuse tõttu pisike ja õnnetu. Ning ohhoo! – tiheda oksavammuse all on peidus ka suur kivi, mille põnevat kuju ja ilusat värvi kadestaks iga aiaomanik.

“See on olnud mõttega tehtud nurgake, nüüd pole ilusast kohast aga enam midagi alles.”

Ka püstise kasvukujuga harilikku kadakat ‘Schneverdinger Goldmachangel’ tasub igal aastal kärpida, et tekiks ilus tihe sammas. Samuti tuleb ära lõigata võrast liigselt välja ulatuvad oksad. Praegu on aastaid hooldamata põõsad liiga lehvikjad ja hõredad. “Kadakat on külgedelt hea trimmida aednikunoaga,” märgib aednik ja kahetseb, et unustas väärt tööriista kaasa võtta.

Viimase aasta kasvust lõigake ära pool. Siis muutub põõsas tihedaks ja püsib vormis. Kaja Kurg

Mägi-ebaküpress: pallike tüve otsa

Vaatame üle ka mõned mujal aias kasvavad okaspuud. Kõrgeks sambaks sirgunud harilikud kadakad ‘Hibernica’ on üllataval kombel pääsenud hiljutiste talvede rängast päikesepõletusest, mis üle Eesti seda sorti eriti rikkus.

‘Hibernica’ võib kasvada 3–5 m kõrguseks, aga väikeses aias piisab paarimeetrisest. Kui soovitud kõrgus on käes, tuleb latv ära lõigata. Igal aastal tasub ka noori võrseid trimmida, et sammas muutuks tihedamaks.

Hooletusse jäänud mägi-ebaküpressist saab teha tüvivormi. Kaja Kurg

Naljaka välimuse on omapäi kasvades saanud inimesekõrgune mägi-ebaküpress: all ja ülal on kohev oksastik, keskel jupp paljast tüve. “Selle on põhjustanud ilmselt väga pikk ladvakasv, mida õigel ajal ei kärbitud.”

Selline puu on loomingulise aedniku jaoks tegelikult õnnistus, sest temast saab kujundada vahva tüvivormi. Lagedale osale ju ebaküpress niikuinii enam uusi oksi ei kasvata. Nüüd tuleb alt kõik oksad ära lõigata ja kujundada ülemistest pallike. Edaspidi on vaja igal aastal noori kasve veidi tagasi naksata.

Hea elupuu on tihedate kaunikujuliste okstega ‘Smaragd’: kuna ta hoiab ise oma koonilist kuju, pole teda vaja peaaegu üldse lõigata. Väikeses aias piisab, kui puu on paari meetri kõrgune. Õigel ajal tuleb kasvu piiramiseks latv ära lõigata ja igal aastal kääride abil sobivat kõrgust hoida.

Jugapuuga pole muret

Suureks “lehtriks” kasvanud vormitu jugapuu aednikule muret ei tee: “Jugapuud annab alati päästa, see on parim pügatav okaspuu, lõikamine ergutab tema uinuvaid pungi ärkama. Mida rohkem jugapuud lõigata, seda ilusam ta on.”

Pooleldi lamandunud jugapuud võib tagasi lõigata just nii palju, kui keegi raatsib. Noored kasvud sirguvad edaspidi juba ülespoole. Laialivajunud jugapuuoksad võib ka laia pehme paelaga kokku siduda ja sundida teda sel moel püstisemaks.

“Ilupuude ja -põõsaste lõikamine on tegelikult hulga keerulisem kui viljapuudel,” märgib Maris Paalvelt. “Iga liiki tuleb tunda, et teda õigesti lõigata. Kõige parem, kui aiaomanik õpib ise oma taimi hooldama. Alustuseks kutsuge kohale asjatundja, kes teie liigid-sordid üle vaatab ja lõikamise põhimõtted selgeks teeb. Ja siis hakake harjutama. Ilma lõikamata või seda valesti tehes läheb kallitele taimedele ja aiakujundusprojektile kulutatud raha kaotsi. Aiakäärid peavad kogu aeg peos olema. Neid kasutamata ei püsi ükski aed ilus.”

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare