Kuidas valida toataimele õige pott?


istutamine_002
IstutamineFoto: Bianca Mikovitš

Varsti on käes aeg toataimed üle vaadata ja vajadusel ümber istutada. Toataimele uue poti valimine ei ole sugugi lihtne, kuna igale taimele ei sobi igasuguse kuju ja suurusega pott.

Esimene vale samm taime ümberistutamisel on see, et uus pott valitakse taimele liiga suur. Võib ju tunduda, et mida suurem pott, seda parem on taimel seal elada, kuid tegelikkuses ei pruugi see nii olla. Taim kasutab liiga suures potis koheselt võimalust õhinal juuri kasvatama hakata ja seetõttu jääb maapealne kasv soiku. Samuti ei kipu liiga suures potis kasvavad taimed õitsema - nende energia läheb juurestiku kasvatamisele.

Õige suurusega pott on vanast potist õige pisut suurem - selline, et vana pott sinna peaaegu ideaalselt sisse mahub või paari sentimeetri jagu suurem. Taime istutades tuleb lahti võtta tema juurepall ja sealt võimalikult palju vana kasvupinnast välja raputada. Siis on võimalik istutades piisavalt uut ja toitaineterikast kasvupinnast lisada ilma, et peaks liiga suurt potti valima. Kui nii toimida, siis ei ole ka ohtu, et taim uude potti ära ei mahuks.

Kui kasutada ümbrispotti, siis peab kindlasti jääma istutuspoti ja ümbrise vahele korralik õhuvahe - väikestel pottidel vähemalt 0,5 sentimeetrit, suurematel rohkem. Vastasel juhul loome ise ideaalsed tingimused juuremädaniku tekkeks ja hallitusseente kasvamiseks.

Uue poti valimisel tuleks ka arvestada sellega, milline on taime kasvuiseloom ja sellest tulenevad eelistused. Näiteks draakonipuud eelistavad V-kujulist potti, mis on alt parajalt täidetud kergkruusa või savipotikildudega.Kuukinga on mõistlik istutada läbipaistvasse potti, et taime juured saaksid valgust ja kasvataja oskaks otsustada kastmisvajaduse üle. Tõlvlehikule meeldib madalam kausikujuline pott, kus saab juuri mõnusalt laiutada. Samuti sobib selline pott väga hästi kokku taime välimusega.

Ka istutustööd ette võttes on hea oma taimi tunda, et pakkuda neile just seda, mis nad kaunina aitaks hoida. Iga väike asi loeb!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare