Kuldaväärt kodumaised tomatisordid teevad välismaa sortidele silmad ette

 (5)
Kuldaväärt kodumaised tomatisordid teevad välismaa sortidele silmad ette
Shutterstock

Põnevate ja uute välismaiste tomatisortide kõrval tasub alati mulda pista ka kodumaiseid sorte.

Jõgeva Sordiaretuse Instituudi teadur Ingrid Bender soovitab valida oma kasvuhoonesse ka kohalikke sorte. Nendelt on loota varast saaki ja jahedapoolsetel suvedel tuleb esile nende parem haiguskindlus, kui lõunapoolsetes riikides aretatud sortidel.

"Kodumaistel tomatisortidel ei ole küll eriti head transpordikindlust ja neid ei kasvatata suurtootmises, aga eesti tarbija peab lugu nende heast maitsest ja parajalt (mitte liiga kõvast) kõvast konsistentsist," ütleb ta.

Kõige populaarsemad on kõrgekasvuline 'Malle' F1, järgnevad kõrge 'Vilja', madalakasvulised 'Mato' ja 'Terma' (sobib avamaale) ning poolkõrge 'Valve'.

Igal aastal tuleb turule uusi välismaiseid hübriidtomatisorte, mis enamasti on kõva viljaga ja hea saagiga. Need sordid ei ole aga reeglina nii varase saagikande algusega kui kohalikud tomatisordid, olgugi, et sordikirjelduse järgi võivad nad olla varased sordid.

Ingrid Bender märgib, et Eestis aretatud sortide üks peamisi eeliseid seisnebki nende väga varases saagikande alguses.

Millist Eesti aretatud sorti tasub rohkem kasvatada?

Väga hea saagiga ja väheste külgvõrsete eemaldamise vajaduse tõttu on lihtne kasvatada poolkõrget tomatisorti ‘Valve’. See sort lõpetab ise kasvu 6.-7. kobara pealt. Oma poolkõrge kasvu ja pikkade varte otsas olevate viljakobarate (need paenduvad alla, aga ei murdu) tõttu on see sort pisut erinev teistest sortidest ja seetõttu teenimatult vähe populaarsust omav.

Seotud lood:

Need aiapidajad, kes on selle sordi kasvatamise selgeks saanud, on aga väga rahul.

Kohalik avamaa tomatisort 'Terma' on aina populaarsust võitmas. Soovitan nendel aiapidajatel, kellel ei ole kasvuhoonet, kasvatada lõunapoolses soojas kasvukohas igal aastal kasvõi kolm või neli taime. Soojadel suvedel saab suure ja päikese käes küpsenult väga hea maitsega tomatisaagi.

Mõned soovitused, mida jälgida tomati seemnete valimisel

Tomatiseemnete valimisel võib arvestada seda, et hübriidsordid (sordinime taga on tähis F1) on üldiselt ühtlase suurusega viljadega ja enamasti hea haiguskindluse ning saagiga.

Sissetoodud hübriidsordid on enamasti ka kõvade viljadega (säilivad kaua ja on hea transpordikindlusega).

Ingrid Bender soovitab valida varaseid ja väga varaseid sorte, nendelt saab varakult saaki.

Tomatitaimede valmisel tasub järgida kuldreeglit: ideaalsel tomatitaimel on kõrguse ja laiuse suhe 1:1, see tähendab seda, et taimed on kasvades piisavalt valgust saanud ja nad on madalad ning kompaktsed. Ka peaks olema istik roheline (tumeroheline), mitte heleroheline ja kahvatu.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare