Kuldreeglid, millega tuleb arvestada puu lõikamiselKuldreeglid, millega tuleb arvestada puu lõikamisel
Shutterstock

Suured ja ilusad puud on linna- ja maakeskkonna ehteks. Sageli võib aga näha, kuidas inimene on puud sandistanud. Puu eest hoolitsemine algab pärast istutamist, võra kujundamine ja vormis hoidmine nõuab järjepidevust.

Arvestage puu omadustega: kasvukõrgus, -laius, ka juurekava. Valige väikesesse aeda madalakasvulised liigid ja sordid, suuremas aias saavad laiutada ka puuhiiglased.

Vahetevahel juhtub ikka, et puu kasvab liiga suureks, takistades liikumist või varjates valguse jne, mille tõttu võetakse ette saagimistööd.

Näpunäited, kuidas puud lõigata:
  • Lõige ei tohi kulgeda tüvele liiga lähedal ega ka liiga kaugel. Jätke alles väike kühmuke, mida nimetatakse oksakraeks. See on ovaalne paksend, koht, kus oks tüvest väljub.

  • Lõigake oks vajadusel esmalt kaugemalt ja teise lõikega tehke täpsem lõige. Eemaldage ka kuivanud oks samal moel, vältige koore rebenemist. N-ö krae tagab puu loomuliku kaitsevõime mädanikutekitajate vastu.

  • Puu hooldamine nõuab järjepidevust. Head tulemust ei ole võimalik saavutada ühe korraga, sageli on vaja rohkem aega. Kui võtate ette suure oksa mahasaagimise, siis arvestage, et suure lõikehaava kinnikasvatamine nõub puult palju energiat, et joosta võidu aja ja seente elu­tegevusega.

  • Tavapärane reegel ütleb, et ärge lõigake jämedaid oksi. Üle 10 cm läbimõõduga okste lõikamine võtke ette erandkorras.

  • Hoiduge puu sandistamisest, köndistamisest ja liiga suurte lõikehaavade tekitamisest. Esiteks näeb valesti lõigatud puu kole välja, teiseks võib puud tabada mädanik, kolmandaks ei suuda puu enam toita ka olemasolevat juurestikku. Selle areng jääb kängu.

  • Puuõõnsusi ei ole soovitatav plombeerida. Arvestage, et puu kaitseb end ise, plombeerimisel võib kahjustada saada puu loomulik kaitsevõime. Loomuliku vastupanu langemine soodustab mädanike tekkimist.

Loe veel

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare