Lilled nagu laternad

 (1)
Lilled nagu laternad
FüüsalFoto: Astrid Lepik

Suvel jääb koduaedades püsikuna kasvatatav füüsal kõikide muude kaunite õitsvate lillede seas üsna märkamatuks. Peenral laiutavad vaid suured lopsakad lehed, mille varjus peidavad end väikesed ja määrdunudvalged kellukjad õied.

Sügise saabudes muudab aga füüsal end kõigile nähtavaks. Lopsakate rombjate lehtede varjus paisavad silma suured, kuni 6 cm pikkused säravoranžid paberjad laternad, mis on moodustunud tugevasti suurenenud tupplehtedest. Nende sees on kerajas vili, läbimõõduga umbes 2 cm.

Liigirikas taimeperekod füüsal (Physalis) kuulub maavitsaliste (Solanaceae) sugukonda. Koduaias kasvatatakse ilutaimena nii harilikku füüsalit (Physalis alkekengi), mis levinud ka nimetuse all juudikirss, kui jaapani füüsalit (Physalis franchetti). Viimast kutsutakse laternlilleks, aga ka jaapani või hiina laternlilleks. Inglise keelsed nimetused winter cherry, chinese latern, japanese latern (talvekirss, hiina latern, jaapani latern) ja saksa keelne nimetus lampionblume (laternlill) viitavad otseselt taime väljanägemisele. 

Füüsal kasvab hästi mitmesugustel muldadel. Kuid eelistatuim oleks vett hästi läbilaskev ning toitainete- ja huumusrikas muld. Kui muld on pidevalt liigniiske, võib see viia taime hukkumiseni. Kuival suvel võiks taime regulaarselt kasta.

Kenasti edeneb füüsal ka poolvarjus, kuid päikseline kasvukoht meeldib taimele rohkem. Talvitub hästi, vaid lumeta ja külmadel talvedel võib olla probleeme.

Seotud lood:

Paljundada on lihtne puhma jagamise teel, pistikutega või seemnetest. Taime peenrasse istutamisel tuleb arvestada tema jõulise laienemisega, juba paari aastaga võib ta end seal olla üsna laiali ajanud ning muutuda parajaks nuhtluseks. Seetõttu võiks peenrasse, teiste püsikute vahele istutamisel kasutada mullas mõnda piiravat serva või tõkkeribasid. Hästi sobib selleks ka mõni vana tünn või vann.

Kuivatamiseks lõigatakse taimed varrelt, mil laternad on just värvunud ja eemaldatakse lehed (kes soovib, võib nad muidugi külge jätta). See töö tuleks muidugi teha enne sügeseseid öökülmasid ja kuiva ilmaga. Seejärel riputatakse taimed „pea alaspidi“ varjulisse õhurikkasse kohta kuivama. Kasutatakse talvel kuiva vaasilillena või kuivlilleseadeis. Laternate kaunis värvus säilib pea aasta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare