Mida ette võtta, kui maasikat ja vaarikat kahjustab maasika-õielõikaja

 (4)

Mida ette võtta, kui maasikat ja vaarikat kahjustab maasika-õielõikaja
Maasika-õielõikaja maasika õielKristiina Aab

Maasika-õielõikaja on laialt levinud kahjur, keda peale maasika võib leida vaarikalt ja teistelt roosõielistelt.

Maasika-õielõikaja kahjustus on tavaliselt vaid kohatine, kuid mõnel aastal võib olla massiline. Laastamistöö on suurem soojal ja põuasel kevadsuvel. Ta kahjustab maasikal enim just esimese järgu õiepungasid, millest areneksid kõige ilusamad ja suuremad viljad.

Maasika-õielõikaja kahjustab rohkem varasemaid maasikasorte ja põlluäärseid ridu.

Eesti Maaülikooli Polli Aiandusuuringute keskuse andmetel eelistab maasika-õielõikaja vaarikasortidest kollaseviljalist ‘Helkalit’ ja varasemat sorti ‘Ottawa’.

Kõige vähem kahjustab aga sorti ‘Glen Ample’, mis on osalt tingitud sellest, et sort on hilisema õitsemisajaga, mil kahjuri kõrghooaeg on lõppenud.

Peaaegu üldse ei kahjusta maasika-õielõikaja aga taasviljuva vaarika sügisest saaki, sest tema õitsemise ajaks on kahjur juba mullas talvitumas.

Liigub edasi vaarikale

Kuna vaarikas õitseb veidi hiljem kui maasikas, siis pärast maasika kahjustamist liigub kahjur vaarikatele. Vaarikate kahjustatud õiepung murdub eriti iseloomulikult ja jääb rippuma.

Maasika-õielõikaja kahjustab vaarikat eriti siis, kui maasikaistandik on vaarikataimede lähedal. Kahju teevad nii vastsed kui ka valmikud. Valmik kahjustab õienuppe, õisi, lehti ning vastne omakorda õienuppu.

Loe veel

Noormardikas läheb juba kesksuvel talvituma varise alla metsaservadel, aga ka maasika- või vaarikapõllule.

Näpunäited, mida teha maasika-õielõikaja korral:
  • Koguge ja hävitage taimejäänused ja praht, harige reavahed sügisel või kevadel. Mullaharimisega häiritakse talvituma läinud mardikaid, mis põhjustab nende hukkumise.

  • Hoiduge maasika ja vaarika lähestikku kasvatamisest, sest maasika-õielõikaja võib tulla maasikapeenardelt vaarikaistandikku, ja vastupidi. Vaarikapeenrad rajage ka looduslikust vaarikast võimalikult kaugele.

  • Kontrollige katteloori kevadise paigaldamise eel põhjalikult maasikataimi, sest kui kahjur juba olemas, on kahjustus katteloori all märgatavalt suurem.

  • Väikesel pinnal korjake kohe ära kahjustusega (murdunud) õienupud ja põletage need.

  • Väikeaias pritsige taimi küüslaugu- või sibulatõmmisega ning kasvatage küüslauku maasikataimede vahel, seda võiks proovida ka vaarikapeenral.

  • Kasutage väikeaias kollaseid liimpüüniseid.

  • Äärmise vajadusel korral võib kasutada insektitsiide. Tehke seda ainult enne õienuppude puhkemist ja kahjuri olemasolul. Õitsemise ajal on keemiline tõrje keelatud, kuna see kahjustab tolmeldajaid putukaid. Arvestage sellega, et igasugune keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine häirib ja kahjustab ümbritsevat, eriti meie aedade väikesi abilisi: röövtoidulisi putukaid, ämblikke, parasitoide, kahepaikseid ja linde.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare