Mida teada, et kasvuhoone ei vajuks sisse ega läheks lendu


Mida teada, et kasvuhoone ei vajuks sisse ega läheks lendu
Shutterstock

Selleks, et kasvuhoone püsiks lumekoormuse all terve, peab ta olema hea kvaliteediga. Katuselt on hea hoolikalt lund eemaldada, siis püsivad ka nõrgema konstruktsiooniga kasvuhooned kauem heas seisukorras.

Kuupmeeter märga vana lund võib kaaluda 400–500 kg või rohkemgi. Nullkraadise õhutemperatuuri juures maha langev lumi kaalub paarsada kg/m³. Seevastu külma ilmaga sadanud lumi on kerge ja kohev, 10–30 kg/m³.

Kui hakkate ostma uut kasvuhoonet

Uut kasvuhoonet soetades ei tasu kokku hoida kvaliteedi pealt. Õhem klaas (3mm) on küll odavam, aga nõrgem, ja sissevajunud klaaside asendamine läheb kokkuvõttes märksa kallimaks.

Polükarbonaat ehk kihtplast on kallim, aga tootjate sõnul praktiliselt purunematu ja väga suure koormustaluvusega. Aga siingi tasub valida paksem (6- või 8mm) variant. Tundub, et kihtplastile ei kleepu ka lumi nii nagu klaasile. Igatahes minu suvilanaaber, kelle uut kasvuhoonet katab see moodne materjal, kiidab, et peaaegu kogu lumi on seni katuselt ise alla libisenud, kuigi kalle on väike.

Võib teha ka ainult katuse kihtplastist ja seinad klaasist. Loomulikult ei maksa hinnalist materjali panna suvalise karkassi peale, mis suurema lumekoorma all lössi vajub.

Uut kasvuhoonet ostes uurige müüjalt hoolega kõike seda, mis puudutab talveoludele vastupidavust. Kõige kindlam on osta muidugi mõne tuntud ja usaldusväärse firma kvaliteetne mudel, mis on valmistatud spetsiaalselt põhjamaa ilmastikutingimuste jaoks. Neil on eriti tugevad alumiiniumprofiilid, mis peavad vastu tormidele ja raskele lumele.

Seotud lood:

Küünlad, puhurid ning koormakate

Kasvuhoones võib põlema panna mõned õueküünlad ja tõrvikud. Õhk soojeneb, sulatab lume klaasi küljest lahti ning paari tunni pärast vajub laviin katuselt maha. Õhu soojendamiseks on kasutatud ka puhureid. Meetod tundub olevat eriti hea juhul, kui kasvuhoone ümber on nii paks lumi, et katusele ei pääse enam ligi.

Asjatundjad sellist soojendamist siiski ei soovita, sest sulavesi jookseb klaaside ja karkassi vahele ning külmudes võib jää neid rikkuda. Lisaks võivad küünlad teha klaasid tahmaseks ja pärast tuleb näha vaeva nende küürimisega.

Välja on pakutud ka selline võimalus: tõmmata sügisel kasvuhoonele peale koormakate. Talvel pärast suuremat lumesadu piisab, kui seda servast veidi sikutada ja lumi valgub mööda libedat materjali alla.

Imenippe lumeuputuse puhuks pole

Lükake lumi maha, kuni see on veel kerge. Ärge laske lumel kuhjuda, sest see hakkab kiiresti tihenema ja kõvaks muutunud lumemadratsit on hiljem hulga raskem lahti kangutada.

Eriti hoolikalt tuleb lund rookida siis, kui kasvuhoone on vana ja/või nõrgema konstruktsiooniga. Kui selline kasvuhoone talvitub üksinda suvekodus, peab seal lihtsalt tihedamalt käima või nuputama välja mingi kandekonstruktsiooni suurema koormuse talumiseks. Huvitav, kas keegi on midagi sellist teinud?

Aga ka tugevama kasvuhoone kate ja karkass ei rõõmusta liigse koormuse üle ning paks lumi tuleb sealt maha ajada.

Lisaks sõltub lumeoht kasvuhoone asukohast: tuulises paigas puhub tuul koheva lume ära ega lase sel koguneda, tuulevarjulises kohas lumetekk aga aina kerkib. Tuisuga võib juhtuda, et üks katusepool on paljas, teisele poole on aga kogunenud tonni jagu lund. Loomulikult tuleb see maha ajada.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare