Mida võtta ette nälkjate ja tigudega? Vaata neid nippe!

 (1)

tigu2
tiguFoto: Viio Aitsam

Erinevat liiki teod ja nälkjad raspeldavad oma kareda keelega taimekudesid, süües auke taimede lehtedesse, juurtesse, mugulatesse, kuid ka tüvedesse, vartesse, pungadesse, õitesse ja vartesse. Mida nendega ette võtta?

Kuna enamik liikidest toituvad öösiti, siis annavad hommikul nende elutegevusest märku limased jäljed.

Miniatuursed koopiad

Nälkjad ja teod on samaaegselt nii emas- kui ka isasloomad, kuid tavaliselt vahetavad spermat erinevad isendid. Munakurnad, mis sisaldavad 10–50 piimjat või klaasjat ümarat muna, paigutatakse väikestesse mullalõhedesse või maapinnale. Üks emane muneb kuude või aastate pikkuse elu jooksul umbes 500 muna.

Loe veel

Tavaliselt kooruvad vastsed kevadel ja suvel ühe kuu jooksul pärast munemist, kuid mõned liigid munevad sügisel ning siis jäävad munad mulda talvituma. Kaevamine toob munad sageli pinnale.

Kuidas püüda nälkjaid ja tigusid:
  • Nälkjate püüdmiseks jätke mullapinnale vedelema vanad salati- ja kapsalehed, riidetükke või muid materjale. Kõige paremad on püügitulemused soojadel niisketel õhtutel.

  • Kontrollige püüniseid pärast pimeduse saabumist või järgmise päeva varahommikul. Kogutud nälkjad hävitage kange soolalahuse või kuuma veega.

  • Nälkjaid saab püüda ka õllega täidetud madalate nõude või spetsiaalse nälkjapüüniste abil, mis on maapinnale asetatud. Õlu meelitab nälkjad ligi, mürgitades ja uputades neid. Õlle toime kestab kaks-kolm ööd.

  • Tõusmete kaitsmiseks puistake ilutaimede ja köögiviljade ümber teograanuleid või ümbritsege taimed tuha- ja tahmakihiga. Samamoodi töödelge tundlike taimede võrseid. Teograanuleid ei tohi asetada taimede peale.

  • Graanulite mõju kestab 3–4 päeva, seejärel võite protseduuri korrata. Hoidke lapsed ja loomad graanulitest tõrje ajal eemal.

  • Nälkjate peletajana on kasutusel ka alumiiniumsulfaat nii pulbri kui lahusena.

  • Niiske huumusrikas muld soodustab nälkjate arvukuse kasvu. Seda aitab mõnevõrra kontrolli all hoida sagedane maaharimine ning see, kui munad, vastsed ja täiskasvanud nälkjad jäävad röövtoiduliste ja ilmastiku meelevalda.

  • Vähendage orgaaniliste väetiste (kompost ja sõnnik) kasutamist ja piirake taimede ümbruse multšimist.

  • Põldudel, kus kasvatatakse kartulit või sellerit, oleks otstarbekas enne külvitöid kasutada keemilist või bioloogilist tõrjet, et nälkjate arvukus oleks võimalikult madal. Valige nälkjatele vähem tundlikumad sordid.

  • Kojaga teod on üldiselt vähem tülikad kui nälkjad. Nende tegutsemiskohtades kasutage samu võtteid, mida nälkjate puhulgi.
Seotud lood:

Noored nälkjad ja teod on valmikute miniatuursed koopiad. Vastsed ja valmikud toituvad nii surnud lagunevast orgaanilisest materjalist, näiteks kõdunevatest lehtedest, kui ka elus taimedest. Nälkjaid on rohkem sellises pinnases, kus on rohkesti lagunevat orgaanilist ainet, nagu kompost ja sõnnik.

Nälkjad ja teod söövad ära küpsed maasikad, kuid suurema osa teistest marjadest jätavad kuni varisemiseni puutumata. Mullas tegutsevad nälkjad augustavad ka maapirni ning kartuli mugulaid, kahjustus on enamasti suurim keskvalmivatel ja hilistel sortidel.

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare