Miks ei tohi gladiooli mugulsibulaid säilitada kapi otsas?


Gladiooli mugulsibulad
Gladiooli mugulsibuladShutterstock

Gladioolid peenras ületalve vastu ei pea, seetõttu tuleb mugulsibulaid hoiustada sisetingimustes. Arvestage ainult, et mugulsibulaid ei ole hea säilitada ületalve toas kapi otsas.

Peale peenrast ülesvõtmist, mida on soovitav teha kuiva ja päikeselise ilmaga ning enne öökülmasid, lõigake maha pealsed, jättes alles väikese tüüka. Seejärel kuivatage mugulsibulad.

Aednik Astrid Lepik soovitab kasutada säilitamiseks madalaid puidust või plastist kaste, kuhu tuleb mugulsibulad laotada õhukese kihina. Jälgige ülesvõtmise käigus, et sordid ei seguneks, vajadusel märgistage iga sort nimesildiga.

Kuivama pole mõtet panna mugulsibulaid, millel on ilmsed haigustunnused. Need tuleb hävitada. Parema säilimise nimel on hea kui mugulsibulaid kuivatada 2-5 päeva vältel hästi õhustatud ruumis temperatuuril +28°...32° C. Suhteliselt kõrgel temperatuuril kuivatamine väldib haiguste edasist arenemist. Madalamatel temperatuuridel (+18°...+20° C) pikeneb kuivamisaeg ning kattesoomuste alla kogunev niiskus loob soodsad tingimused haigustekitajate arenguks.

Peale esmast kuivatamist eraldage vana sibul uuest ning puhastage ka kand soomustest, sest paljud haigused hakkavad just sealt arenema ja levima. Kõiki kattesoomuseid ei ole mõistlik eemaldada, sest need kaitsevad mugulsibulat säilitamise ajal kuivamise eest. Nende eemaldamine toimub kevadel, mil säilitusperiood on lõpule jõudnud ning mugulsibulad tuuakse soojemasse ruumi.

Seotud lood:

Peale puhastamist laske mugulsibulatel veel paari nädala kuni kuu vältel kuivada temperatuuril umbes +15°...+20° C, see on vajalik vana ja uue sibula murdekoha kuivamiseks.

Puust või perforeeritud plastkastidesse laotage mugulsibulad ühekihiliselt. Hoidke neid ületalve temperatuuril +5°...+7° C. Hoiustamisel vältige suuri temperatuurikõikumisi ja liigniiskust. Sobilik niiskustase on 75-80%.

Kuigi gladiooli mugulsibulad säilivad võrdlemisi hästi, pole neid mõistlik asetada umbsetesse kinnistesse anumatesse ja kilekottidesse. Seal lähevad nad kergesti mädanema.

Ka soojas toas kapiotsas säilitamine ei mõju hästi, mugulsibulad kuivavad liigselt ja tuleval aastal õitsevad kasinalt. Kevadel tuuakse jahedas säilitatud sibulad mõni nädal enne õue istutamist soojemasse ruumi.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare