Miks püvilill kuidagi õitseda ei taha?


Miks püvilill kuidagi õitseda ei taha?
Foto: Wikimedia Commons

Mul on aias mitmeid püvililli, kuid nad ei taha mind väga oma õitega rõõmustada. Pealsed kasvavad märgatavalt, kuid puhmad pole ka just nii jõudsalt edenenud kui näiteks mõne tuttava aias. Mõnel aastal olen näinud õisigi, kuid neid jääb iga aastaga üha vähemaks. Miks mu püvililled ei õitse ja kuidas saaksin nende olukorda parandada? Kas on tõsi, et need taimed hoiavad vesirotte aiast eemal?

Harilikku püvilille (Fritillaria imperialis) ehk keisrikrooni on kultuuris kasvatatud juba üle 400 aasta. Selle võluva aialille looduslikeks kasvupaikadeks on Türgi, Iraan, Afganistan, Lääne-Himaalaja. Taime ligi meetrikõrgune vars on keskosas lehitu, männasja õisiku tippu on koondunud kõrglehtede kimp.

Kogu taim levitab iseloomulikku vänget lõhna. On tõestatud, et just seda lõhna kardavad ka vesirotid. Tema sibulaid istutatakse seetõttu aeda ka praktilistel eesmärkidel. Nad aitavad teiste sibultaimede vahel paiknedes närilistele maitsevaid sibulaid kahjustuste eest kaitsta ning tüütuid närilisi peenardest eemale hoida.

Harilik püvilill eelistab elupaigaks päikeselist kasvukohta ning väga hea drenaažiga viljakat mulda. Kasulik on enne istutamist peenrasse rammu lisamiseks kaevata hästi lagunenud kompostmulda. Selle puudumisel teeb töö ära ka tavaline aia sügisväetis.

Seotud lood:

Sõltuvalt suurusest istutage umbes rusika mõõtu sibul 20–30 cm sügavusele. Vahetult sibula alla ja ümber on kasulik panna liiva või peene kruusa kiht, see hoiab liigse niiskuse ja sellega koos ka taime ohustavad mädanikud sibulast eemal.

Lisaks istutamisaegsele väetamisele võiks kevadel alates tärkamisest kuni õitsemiseni keisrikroone paaril korral väetada, esmalt lämmastikväetisega, hiljem juba aia kompleksväetisega.

Kui taimed sellegipoolest ei taha õitseda, tuleks sibulad puhkeperioodil üles võtta ja ümber istutada. Nad on küllalt kiired paljunejad, kuid väga tihedas kogumikus arenevad väiksemad tütarsibulad, milles ei arene õiepungi.

Sibulate kaevamisega ei tohiks aga alustada enne, kui lehed ja varred hakkavad kolletuma. Oluline on, et ka ilma üleskaevamise plaanita ei tohiks taimevarsi varem maha lõigata. Ära võib murda ainult tema seemnekuprad. Vahel on märgata, et ka jaheda ja vihmase suve järgsel aastal on püvilillede õitsemine kesisem, kuum suvi aga tingib järgmiseks aastaks õiepungade kindlama arengu.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare