Miks säntpoolia õitseda ei taha?


Miks säntpoolia õitseda ei taha?
Säntpoolia õisFoto: Wikimedia Commons

Kui kasvutingimused säntpooliale on sobivad ning taime eest ka parasjagu hoolt kanda, õitseb armastatud toataim rikkalikult ja peaaegu aastaringselt.

Kuid võib juhtuda ka nii, et muidu usin õitseja ei näita ainsamatki õiekest. Aknalaual olevast lillepotist vaatab vastu vaid suurem või väiksem rosetti meenutav roheline lehekodarik.

Neid põhjuseid, miks säntpoolia õitseda ei taha on õige mitu.

Kui taim peale pikka ja usinat õitsemist äkki lakkab õitsemast, pole muretsemiseks veel suurt põhjust. Taimel lihtsalt hakkas puhkeperiood, mis kestab umbes kuu kuni poolteist. Sel ajal kasta taime veidi tagasihoidlikumalt, kuid mitte lasta mullapallil läbi kuivada. Puhkeperioodi kestel taime mitte väetada.

Õisi pole loota ka liiga noortelt ja väga vanadelt taimedelt. Peale pistikuist paljundamist või puhma jagamise teel saadud taimedel kulub õitsemiseni umbes pool aastat. Ent ka väga vanad (üle 3-4 aasta) taimed võivad lakata õitsemast. Noortel taimehakatistel tuleb lihtsalt õitseaeg ära oodata. Vanadel taimedel on mõnikord abi väetiselahusega turgutamisest või ümberistutamisest, kuid mitte alati. Siis tuleb taime lihtsalt lehepistikuist uuendada.

Liiga suur lillepott ning toitainete-, eelkõige lämmastikurikas lillemuld võivad samuti olla põhjuseks, miks säntpoolia õitseda ei taha. Lämmastik soodustab küll lopsakat lehekasvu, ent pärsib õitsemist. Kuigi säntpoolia toitainete vajadus pole suur, vajab ta rikkalikuks õitsemiseks eelkõige kaaliumi. Väetamiseks valida õitsvatele toataimedele mõeldud väetis või spetsiaalne, säntpooliatele mõeldud väetis, kus toitained on taimele sobivas vahekorras.

Seotud lood:

Ent mitteõitsemises võib süüdi olla ka liialt väikeseks jäänud lillepott ning toitainetevaene lillemuld. Taimel lihtsalt pole, mille arvelt õitseda. Aitab küll väetamine, kuid parem on taim ümber istutada talle sobilikku lillemulda.

Varjukannikeseks kutsutud taim ei tähenda sugugi seda, et taime peaks kasvatama varjus või toa pimedamas nurgas. Varju on taimele vaja vaid kõrvetava kevad- ja suvepäikese eest. Et taim jaksaks rikkalikult õitseda, on talle vaja piisavalt valgust, olgu selleks siis taimelambi alune, ida-, lääne- või põhjasuunda avanev aknalaud või selle vahetu lähiümbrus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare