Millega on tegemist, kui osa mugulaid kasvab kobaratena mullapinnal, isegi vartel?


Millega on tegemist, kui osa mugulaid kasvab kobaratena mullapinnal, isegi vartel?
Mall Värva

Tänavusel üliheal kartuliaastal andis ´Väike verev´ Mall Värva aias endast parima ja ehk veel rohkemgi. Osa mugulaid kippus kasvama seal, kus pole tavaks, mille tõttu otsisime vastust põllumajandusteadlaselt Viive Rosenbergilt.

"Kevadel panin maha täpselt 70 mugulat. Sügisel sain kolm korvitäit. Nii suuri mugulaid sel sordil polegi ma varem näinud. Õnneks oli ikka tavalist mõõtu, s.t väikeseid kartuleid rohkem," räägib Mall Värva.

Hoolimata sellest, et kartul sai masinaga pandud normaalsesse sügavusse, kasvas paljudel taimedel osa kartuleid kobaratena mullapinnale. Neljal taimel olid mugulad isegi varte küljes.

"Sellist pilti pole ma varem näinud," sõnab Mall, "omalt poolt võin kinnitada, et mingeid silmanähtavaid haigustunnuseid neil taimedel polnud, saak oli suurepärane, mugulad terved. Ainult lehemädanik võttis augusti algul ära lehed, kuid varred olid veel kaua tugevad ja krõmpsud."

Vastab Viive Rosenberg

Mugulate moodustumine vartele või maapinnale toimub siis, kui taime juhtkimbud on kahjustunud ja toitained ei pääse juurtesse. Sellise kahjustuse võib põhjustada taime murdumine, kuid sagedamini mõni taimehaigus, peamiselt kartuli-mustkärna tekitaja seen Rhizoctonia solani. Taime vartel võib leiduda märgatavaid või vaevu märgatavaid pikilõhesid või valkjat vilditaolist ümbrist, mida nimetatakse vilttõveks. Tänavuse suve ilmastik oli kartuli-mustkärnale väga sobiv.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare