Millise looma jäljed ennustavad õnne või õnnetust?


Millise looma jäljed ennustavad õnne või õnnetust?
Rebanepixabay.com

Sellest kuidas loomade jälgi on rahvapärimuses tõlgendatud saab teada Loodusmuuseumi näitusel „Loomad teel“, mis kutsub tutvuma jälgedega maastikul ja rahvapärimuses.

Loodusmuuseumi hoovis on avatud Eesti Maanteemuuseumi näituse „Loomad teel“ satelliitnäitus, mis keskendub jälgedele maastikul ja rahvapärimuses. Suvel Põlvamaal eksponeeritud ning nüüd Tallinna vanalinna liikunud väljapanek kutsub avastama seda, milliseid loomi teel olles kohata võib ning mis endeid nad rändurile kuulutavad.

Metsloomade liikumisteed püsivad põlvkondade vältel muutumatutena, loomade liikumist ja käitumist määravad aastaajalised rütmid ning loomuomased tungid ja tajud, mis viivad eri liiki rändurite, teekondade ja teede ristumiseni.

Näituse looja, Eesti Maanteemuuseumi kuraator Paavo Krooni sõnul on ekspositsiooni mõte näidata, et loomad on alati meie teid ja teekondi saatnud.

Aja jooksul on loomad astunud sügava jälje ka rahvapärimusse – loomade ilmumist teele on seostatud hea või halva õnnega. Teel kohatud hunt, siil või rebane võis rikkuda päeva või hoopis kordaminekuid ennustada. Näiteks, kas teadsid, et nii huntide kui teistegi loomade puhul oli oluline tähele panna, millises suunas nähtud loom teed ületas – kui tuli paremalt, ootas ees õnn, kui vasakult, siis oli oodata õnnetust.

Seotud lood:

Loodusmuuseumis avatud näitusel saab lähemalt uurida kümnekonna loomaga seotud uskumisi, nende hulgas näiteks hundi, kassi või rebasega seonduvaid arvamisi.
Näitus jääb Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatuks 30. aprillini 2017.

Loodusmuuseum asub Tallinnas, Lai 29a ja on avatud:
T, K 10:00-17:00
N 10:00-19:00
R, L, P 10:00-17:00
E suletud

Allikas: Eesti Loodusmuuseum

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare