Millised on kurgitaime “kapriisid” ning kuidas neid võimaluse korral vältidaMadise talu kurgid
Madise talu kurgidFoto: Argo Ingver

Iga pidurdus kurgi arengufaasis kahandab viljade kvaliteeti ja saagi hulka, oma osa mängivad vale soojus ja niiskusrežiim.

Kogenud kurgikasvatajad on kinnitanud: kurgitaimel peab kogu kasvuperioodi kestel pidev kasvuhoog sees olema, ainult siis saab mahlakaid maitsvaid kurke ja suurt saaki.

Paljudest teistest köögiviljadest on kurgitaimed soojuse suhtes nõudlikumad.

Optimaalne temperatuur kasvuks mullas on 18–22° ja õhus 20–28°. Kui mullas on sooja alla 10°, keelduvad juured tegutsemast, jättes taime nälga. Ning kui selline seisund kestab pikemat aega, on taimede hukkumine paratamatu.

Õhutemperatuuri langedes alla 15° pidurdub taime maapealne kasv, püsiv madal õhutemperatuur võib kurgitaimed täielikult hävitada.

Loe veel

Kurgi soojanõudmisi aitab täita kile/katteloori kasutamine peenral ning kurgi kasvatamine lavas ja kasvuhoones.

Näpunäited kurgitaimede kasvatamiseks:
  • Kurgitaime elus on kaks niiskusevajaduse suhtes eristuvat perioodi. 

  • Tärkamisest kuni õiepungade ilmumiseni olge kastmisega tagasihoidlikud, sest arenev juurestik vajab rohkesti õhku, mida on märjas mullas vähe. Lühiajaline kuivus enne õitsemist soodustab ka viljade teket.

  • Alates õitsemisest kastke mulda pidevalt, sest suurtest lehtedest aurustub palju vett. Suured kõikumised mullaniiskuses on peamine põhjus, miks kurgid kibedaks muutuvad.

  • Kurgi juured, isegi lehed on väga tundlikud külma ja lubjarikka vee suhtes. Külm vesi vigastab juuri, eriti siis, kui kastate palava ilmaga.

  • Ärge kastke kurke siis, kui õhutemperatuur on alla 15°. Eriti ohtlik on kasta sageli raskepoolsel mullal külma ilmaga.

  • Piserdage kurgitaimi kuumal ja kuival ajal: see tasakaalustab niiskuse auramist mullapinnalt ja lehtede kaudu, alandab liiga kõrgeks kippuvat temperatuuri lehtedel ja suurendab õhuniiskust kasvukeskkonnas. 

  • Liiga kuiv õhk põhjustab ülemäärast aurumist ja soodustab kedriklesta levikut.

  • Rohke orgaaniline aine (kõdusõnnik, kompost) tagab vajaliku mullaviljakuse, muudab mulla kobedaks ja õhurikkaks, hoiab optimaalset temperatuuri ning on ühtlasi süsihappegaasi allikaks, mida kurgitaimed vajavad enam kui teised kultuurid. Kasvuajal andke taimedele lahjat väetislahust.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare