Millised on need tosin aiatööd, mis ei lase lumises aias hinge tõmmata


Millised on need tosin aiatööd, mis ei lase lumises aias hinge tõmmata
Shutterstock

Esmapilgul tundub, et saame hetkeks hinge tõmmata. Nagu teame, esmamulje on siiski petlik leidub aiatöid, mis tahavad ka talvisel ajal tegemist.

Sportliku treeningu ja aia hea käekäigu nimel tuleb ka lumises ja esmapilgul puhkavas aias üht-teist toimetada.

Mida teha lumises aias:
 • Puude ümbert tuleks lumi tihkeks tallata, et pisinärilised (hiired, rotid, vesirotid) ei pääseks noortele puutüvedele liiga tegema. Tallatud lumele võiks peale visata veidi kohevat lund, et suurendada külmakaitset.

 • Okaspuudelt, eriti koonusja kujuga sortidelt võiks käia regulaarselt värskelt sadanud lund maha raputamas. Lumeraskuse all võivad oksad jäädavalt koolduda, halvimal juhul suisa murduda ning lõpptulemusena kannatab puu dekoratiivne välimus.

 • Eemaldada liigne lumi ka hekkidelt kas raputades või siis rehaga maha lükates. Lume raskus võib heki näotult lössi vajutada või murda oksi nii, et kevadel haigutavad muidu kaunis hekis tühikud.

 • Lumeraskuse all kannatavad ka lehtpuud ja põõsad. Nemadki tuleks koorma alt vabastada. Loomulikult ettevaatlikult, et talvekülmast rabedaid oksi ei vigastaks.

 • Kui mõned taimed on kaetud talvekangaga, siis jälgida, et kangale ei koguneks liigset lund, muidu võib tekkida olukord, kus kaitsvale kangale kogunenud lume raskuse all oksad murduvad.

 • Viljapuude okste harunemise kohtadest võiks samuti lume maha lükata. Sealne kogunenud lumi võib sulades ja siis uuesti külmudes vigastada harunemiskohtades puukoort. Halvimal juhul võivad oksad kahjustuse tagajärjel suisa murduda.

 • Kui lillepeenarde kohal olevale lumele tekib jäine koorik, võiks selle ettevaatlikult rehaga purustada. Nii ei teki umbset keskkonda, mis võib ohtu seada püsilillede elujõu.

 • Kui muutlike ilmadega tekib puudele-põõsastee (eriti õrnad on noored puud) jääd, võiks sedagi ettevaatlikult purustada.

 • Aias teeradasid sisse kühveldades ei ole mõtet lillepeenarde kohal olemasolevaid hangesid veelgi suuremaks kuhjata, kevadel sulavad need aeglaselt ja lume all võivad taimed hauduma hakata. Lume võiks laiali loopida üle kogu aia. Samuti võiks vabamal hetkel laiali kühveldada aias olevad suuremad hanged.

 • Kaunist lumist aiailu jälgides võiks pilgu puutüvedele heita. Kui temperatuurid suuresti kõiguvad, võivad kaitsmata puutüvedele tekkida külmalõhed. Nende ennetamine (puutüvede varajane kaitsmine) on parim, kuid kui lõhed on juba tekkinud, siis varakult avastamine ja kohene ravimine (pookvahaga katmine) aitab hullemast päästa.

 • Klaas- või kilekasvuhoone katuselt lükake maha liigne raske lumi. Nii väldite klaaside või kile purunemist. Kui aias on klaaslavad, jälgige ka nende olukorda.

 • Kui teil on aias pergolad või kerge konstruktsiooniga suvised varjualused, lükake nendegi katuselt maha liigne lumi. Regulaarselt koksige alla ka tekkivad jääpurikad.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare