Mis lumeroosil viga on? Asjatundja teab!


Tumedate täppidega lumeroosi õied.
Tumedate täppidega lumeroosi õied.Foto: Wikimeedia Commons

Aasta lõpul ja varakevadel on mind hulk aastaid rõõmustanud lumeroosid. Läinud aastavahetusel taimed õitsesid, aga viletsalt. Palju õienuppe kuivas enne avanemist.

Avanenud õite kroonlehtedel oli näha musti laike. Sarnased tumedad laigud olid ka taimede lehtedel. Lehed kippusid kolletuma ja surema. Millest selline häda on tingitud ja mida võtta ette, et sellest probleemist vabaneda?

Vastab Väino Pallum:

Siin võib olla tegu lumeroosi laikpõletikuga. Seda tõbe tekitab seen Coniothyrium hellebori (patogeeni lähisugulane C. Wernsdorffiae on tuntud varrepõletike tekitaja avamaal kasvavatel harilikel roosidel).

Haigusest tabandunud taime lehtede mõlemal küljel moodustuvad mitmesuguse kuju ja suurusega tumepruunid kuni mustad kontsentriliste ringidega laigud. Lehe alaküljel tekivad laikudel mustad punktikujulised patogeeni viljakehad. Arvukate haigusilmingutega lehed kolletuvad ja hävivad sootuks. Seenhaigus levib edasi ka vartele ja õienuppudele.

Edasileviku tõttu varrekude krimpsub, õienupud aga närbuvad ja kuivavad. Nõrgema nakkuse korral võib näha ka kroonlehtedel mustjaid laike.

Haigusalgmeteks on kleistoteetsiumide eoskottides moodustunud kotteosed. Esmanakkuseks piisab, kui taimedel on püsivat niiskust. Sademerohkel hilissügisel ja ka varakevadel võib ilmastikutingimuste tõttu lumeroosi laikpõletik väga kiiresti ja laiaulatuslikult levida.

Seotud lood:

Levikut saab siiski ka piirata. Selleks et haigust pidurdada, eemaldage ja hävitage esimesed haigustunnustega (mustade laikudega) lehed. Pritsige lumeroose enne õienuppude avanemist Topas 100ECga. Valmistage lahus, kasutades 4–6 ml preparaati 10 liitri vee kohta.

Ka sügisene hooldus aitab haiguse tekkimist ja levikut ära hoida. Koristage sügisel peenrast kõik taimejäänused ja puhastage taimed elujõuetutest lehtedest. Pritsige lumeroose enne talvekatete alla panekut Topas 100 ECga. Seekord valmistage kangem lahus, kasutades 6–8 milliliitrit fungitsiidi 10 liitri vee kohta.

Olulist rolli haiguse leviku takistamisel mängib ka niiskuskindel talvekate – hoolitsege, et talvekatteks kasutatavad materjalid läbi ei vettiks.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare