Mis tooks talvel aeda värve?


Lumeroos õitseb aias vahel lausa südatalvel.
Lumeroos õitseb aias vahel lausa südatalvel.Foto: Kristel Kirss

Lumevaene talv jätab aiast tihtilugu sombuse ja elutu mulje. Kollased, pruunikad, hallikad ning muidu tumedad toonid ja raagus oksad mõjuvad niigi pimedal ajal muserdavalt. Kuidas aeda talvel elu, silmailu ja värve tuua?

Vastab Marju Vitkar:

Üks aiakujunduse alustalasid on aia aastaringne kaunis väljanägemine. Mis seal salata, igal aastaajal atraktiivne aed on pea sama raskelt saavutatav kui varakevadest hilissügiseni õitsev lillepeenar.

Sellele, kuidas aed talvel välja näeb, on kõige õigem mõelda juba kevadel. Kui aiakujundus on pooleli või ei olda tulemusega rahul, on abi just praegusel ajal näiteks botaanika- või loomaaias jalutamisest, kus taimeliigirikkus on silmapaistev. Seal on hea võimalus otsida talviseid pilgupüüdjaid ning näha neid just niisugusena, nagu nad ka tavaaias välja võiks paista. Lisaks on vähemalt botaanikaaedades kõik taimed tähistatud nende õigete nimedega, mis võimaldab endale suurepäraselt kevadeks ülestähendusi teha.

Isegi kui tundub, et kõik taimed oleks justkui paigas ja uusi taimi pole enam kuhugi panna, tasub alati mõelda sellele, et aiakujundus on tihtilugu elukestev töö. Lillepeenrad võimaldavad peaaegu alati taimede ümbertõstmist, piiramist või n-ö kihistamist. Viimase puhul istutatakse suuremad taimed kaugemale ja madalamad ettepoole või valitakse taimed selle järgi, millal on nende hooaeg. Näiteks sibullillede alal võib alati kasvada veel mõni taim, kuna nende pealsed lõigatakse tavaliselt juba suve hakul ära ning nõnda vabaneb koht ja võimalus mõnel teisel lillel järgmisena ilus olla.

Seotud lood:

Talvisesse aeda toovad ilu kõik igihaljad taimed – kasutage ka lillepeenardes okaspuuvorme. Laiuvad kadakad sobivad kaunistama kivimüüre või kiviktaimlaid, samuti võivad seda teha koonusja vormiga elupuud või kanada kuused. Ka roosipeenrasse ei tohiks karta okaspuid pikkida – nende igihaljas ning konkreetne sügav värv aitab roosiõite ilul veelgi rohkem esile tõusta. Oluline on vaid arvestada sellega, kui palju ruumi ühe või teise liigi jaoks vaja on. Vastasel juhul võib esmapilgul kaunilt kujundatud peenar kiiresti kokku kasvada ning maitsekalt loodud vormid ei pruugi enam oma visuaalset eesmärki täita.

Marjad püüavad alati pilku, eriti veel, kui need on värvilised. Istutage aeda mõni kibuvits, kukerpuu, lumimari, jugapuu või meserva iileks. Isegi raagus taustal mõjuvad näiteks kukerpuu või kibuvitsa marjad imekaunilt, lisaks meelitavad nad aeda linde, keda on juba omaette põnev jälgida.

Igihaljaste lehtedega püsililled lisavad raagus peenrasse elu. Kõige tuntumad igihaljad püsililled on meil arvatavasti bergeeniad. Nad on pideva hoolduse korral (eriti kui koledaks läinud lehed ära lõigata) väga kenad pinnakatjad, lisaks värvuvad paljude sortide vanemad lehed sügise saabudes erksalt punaseks.

Omamoodi vaatamisväärsuseks võivad olla ka lumeroosid, mille lehed värvuvad punakaks või lausa violetseks. Tihtilugu õitsevad nad lausa kesk sooja talvegi või on kevadel koos lumikellukestega esimesed õied, mis veel täielikult sulamata lumekooriku alt piiluvad.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare