Mõned nipid lehtpuuheki kujundamiseks


Lehtpuuhekk
Lehtpuuhekk

Eesaia pügatav hekk on kui maja visiitkaart ning peaks olema alati eeskujulikult korras, tagaaia hekid võivad olla vabakujulisemad.

Millal ja kui tihti tuleb pügada lehtpõõsahekki? See sõltub kasvutingimustest, hekipõõsa liigist ja heki kohast aias. Sissesõiduteed ääristav hekk võiks olla kogu aeg perfektse väljanägemisega, tagaaias naabri kompostihunnikut eraldava rohelise piirde puhul pole see nii tähtis.

N-ö esindushekke tuleb tavaliselt esimest korda pügada jaanipäeva paiku, järgmine kord sõltub suvest, paras aeg on 4–6 nädala möödudes. Viimast korda pügage septembri algul, sest hiljem ei pruugi lõikehaavad enne külmade tulekut armistuda ning taimed võivad saada kahjustusi.

Tagaaiahekile piisab vahel ka ainult ühest korrast suve jooksul, kui sellest hekikääridega üle käite. Tehke seda juulis või augusti algul

Mõned nipid:

* Alustage heki pügamist alt, siis kukuvad küljelt ära lõigatud oksad maha ega sega tööd. Kui alustate ülevalt, takerduvad äralõigatud oksad heki alumise, veel lõikamata osa sisse.

* Kui soovite hekki kõrgemaks kasvatada, jätke igal pügamiskorral 5–10 cm juurdekasvust alles.

* Algajal hekilõikajal on kasulik määrata soovitud kõrgus kahe kepi vahele tõmmatud nööriga.

* Lehtpõõsahekk püsib aastaid kaunina, kui selle ristlõige on alt laieneva trapetsi kujuline. Siis saavad ka alumised oksad piisavalt päikesevalgust ning heki alaosa ei laasu. Avatud kasvukohta või sellisesse paika, kus roheline müür peab olema võimalikult kitsas, sobib ka paralleelsete külgedega hekk. Kui hekk on alt kitsenev, ei saa alaosa vajalikul määral valgust ja hakkab laasuma.

Seotud lood:

* Kui hekiks on mõni suhteliselt suurte lehtedega liik, näiteks sarapuu, kontpuu või pärn, siis pärast hekikääridega ülekäimist võib osa pooleks lõigatud lehti hakata silma riivama. Rohelise seina viimistlemiseks võtke aiakäärid ja lõigake kõige silmatorkavamad poolitatud lehed välja.

* Juuli algul, kui suvealguse aiatööd on tehtud, uurige, ega hekki ole pugenud n-ö kontvõõraid. Kui läheduses kasvab mõni vaher või saar, võite suur tõenäosusega leida hekist nende järeltulijaid. Mida varem te sellised võõrad avastate ja kõrvaldate, seda lihtsam on neist vabaneda.

Hea tööriist

Sirgete teradega hekikäärid on enamasti odavamad kui laineliste või hambuliste teradega käärid, viimaste vahel püsivad aga noored võrsed paremini ning lõikepind jääb puhtam. 

Lehtpuuheki pügamine

Kui hekki on rohkem kui 10 meetrit, tasub mõelda hekilõikuri ostmisele. Neid on nii elektri- kui bensiinimootoriga ning ühe- või kahepoolse lõiketeraga. Elektriline lõikur sobib paremini juhul, kui pügatavat hekipinda on vähe. Sellega on parem tegutseda väikeaias, kuna tööriist on juhtmega elektripistiku külge aheldatud ning töötaja liikumisraadius on piiratud.

Lisaks tuleb pidevalt jälgida, et lõiketera ei takerduks juhtmesse. Samas on elektrilised hekilõikurid kergemad ja ka veidi odavamad.

Kuidas noorendada?

Heki noorendamiseks on kõige lihtsam see täielikult maha lõigata, jättes alles vaid vaksapikkused tüükad. Neil olevatest uinuvatest pungadest arenevad uued võrsed, millest saab kujundada uue heki. Seda moodust kasutades olete aga paar-kolm aastat n-ö lageda peal, kuni uus hekk kasvab ja piisavalt tihedaks muutub.

Aga on ka teine võimalus. Lõigake heki üks külg kuni põhioksteni tagasi. Teine, alles jäänud hekikülg aitab laasitud poolel taastuda. Kui oksatüükad on paari-kolme aasta pärast noorte okstega kattunud, lõigake kuni põhioksteni maha heki teine külg. Sellise meetodi eelis on, et hekk on pidevalt olemas ning taastumine ei võta nii kaua aega.

Heki noorendamine ja igasugune muu suurem kujunduslõikus, nt kui hekk on kasvanud liiga suureks ja laiaks, on kõige õigem võtta ette varakevadel enne lehtimist. Esiteks on seda siis mugavam teha, teiseks saab lõigatud hekk sisse kevadise kasvuhoo, mis aitab kiiremini taastuda.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare