Muru õhutamine ja väetamine tagab kena rohelise vaiba

 (2)

Muru õhutamine ja väetamine tagab kena rohelise vaiba
SVEN ARBET

Kui muru kasvutingimused on head, siis on muru elujõuline ja tihe. Aastate jooksul muutub muru kasvupinnas umbseks ning pärsitud võib olla muru uuenemisvõime.

Murutaimestiku kasvu elavdab muru õhutamine, selleks saab kasutada spetsiaalseid kaabitsrehasid või -rulle, suurel alal hoiavad aega kokku elektrilised muruõhutajad. On olemas ka spetsiaalsed jalatsite külge kinnitatavad ogadega tallad, millega on hea läbi kõndida väiksem murupind.

Eemaldades õhutamise käigus eelmisest sügisest maapinnale jäänud surnud rohumassi ja niitmisjäägid ning sambla saab muru parema vastupanu haigustele.

Õhutamise käigus murupinda vertikaalsete kuni 5 millimeetri sügavuste lõhede tekitamisel on teinegi eesmärk: nende vagude kaudu avaneb vihma- või kastmisvee, õhu ja väetise parem ligipääs murujuurtele.

Urmas Prints, Stokker aiatehnika tootejuht soovitab parima õhutamistulemuse saamiseks kasutada fikseeritud teradega aeraatorit. Seadmega tuleb liikuda üle murupinna ühes suunas nii, et töödeldud pinnad jääksid üksteisega kõrvuti.

Aereerimise käigus murupinnast väljakaabitava massi kogus on hämmastavalt suur. "Kuna selle materjali muruplatsilt eemaldamine on oluline, siis lihtsustab kogumiskotiga seade töö kulgemist märgatavalt. Õhutamist lõpetades näeb muruplats veidi troostitu välja, kuid muretsemiseks pole põhjust," jutustab Urmas Prints.

Muru turgutamiseks kasuta väetist, tühjadele kohtadele külva seeme.

Mõned näpunäited muru väetamiseks:
  • Väetises sisalduv lämmastik soodustab taimede vegetatiivset kasvu, fosfor arendab juuresüsteemi ja kiirendab juurte sügavamale maapinda tungimist. Kaalium aga tõstab taimede külma- ja põuakindlust.

  • Kasvu alustanud murule tuleb koos õhutamisega anda kevadväetist. Kevadel on muru turgutamiseks ja taimede kasvu soodustamiseks vaja kasutada just suurema lämmastiku sisaldusega väetist.

  • Väetis laotatakse ühtlaselt, soovitavalt kuivale murule. Arvestama peab sellega, et väetada ei tohi otsese päiksevalguse käes ega ajal, mil esineb veel öökülmasid.

  • Pärast väetamist võib murupinda kasta, samas lahustavad väetise graanuleid öine kaste ja vihmased ilmad.

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare