Näpunäited: kas pesakast sai üles õigesse kohta

 (5)

PIIRITAJA PESAKASTID
PIIRITAJA PESAKASTIDFoto: Ingmar Muusikus

Must-kärbsenäpu, põldvarblase, sini- ja salutihase jaoks paigalda pesakast puu otsa või hoone külge, koduvarblase, linavästriku jaoks hoone külge räästa alla, samuti sobib see variant kuldnokale, lepalinnule ja piiritajale. Kolmele viimasele peaks jääma pesakasti esine laialt vabaks.

Milliseid linde soovid meelitada oma koduaeda? Pesakastide kujundusel ja paigutusel on eri liike silmas pidades omad nõuded.

Kuldnokk
Pesakast paiguta nii, et pesakasti esine ala oleks lage, kuhu saab takistusteta juurde lennata. Selliseid pesakaste armastavad ka piiritajad. Tihedasse võrasse paigutatud kuldnoka pesakasti kolivad aga ilmselt põldvarblased.

Tihased, põldvarblane ja must-kärbsenäpp
Nad vajavad samuti suuremat pesaterritooriumi, mistõttu pesakastide vahele tuleb jätta 15...20 meetrit. Vastasel juhul jääb üks pesakastidest tühjaks või siis hakkavad linnud piiritülide lahendamise peale liiga palju aega kulutama. Seega linnaaeda pole nendele liikidele mõtet üle 1-2 pesakasti üles panna.

Koduvarblane
Pesakaste peaks ühel seinaküljel olema vähemalt kolm. Ära paigalda neid külg-külje kõrvale, vaid paarimeetriste vahedega kõrvuti. Pesakoha läheduses peab leiduma tihedaid põõsaid või ronitaimi, sest koduvarblased on seltsingulised linnud, kellele meeldib üheskoos põõsastes säutsuda.

Seotud lood:

Piiritaja
Horisontaalselt venitatud kujuga pesakast peab asuma põhja- või idakaares, näiteks hoone teise korruse räästa all. Pesakastiesine ala peab olema võimalikult lage nii puudest kui ka elektriliinidest. Piiritajad armastavad pesitseda hõredate kolooniatena, mistõttu tuleks hoonele paigaldada mitmeid pesakaste. Väiksemale eramajale piisab 2-5 pesakastist.

Pesakasti hooldus
Pesakaste tuleb korrapäraselt puhastada igal varakevadel. Vanadesse pesadesse kogunevad pesaparasiidid, kes vähendavad lindude pesitsusedukust.

Kontrollida tuleb sedagi, et kast oleks kindlalt puule või seinale kinnitatud, et kinnitused poleks mädanenud või roostes.

Loe veel

Telli kohe ajakiri Maakodu ja võida imeline reis suvisesse Peterburgi! Loosis kaks reisi!
Tellima!

 

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare