Näpunäited, kuidas eemaldada murust sammaltNäpunäited, kuidas eemaldada murust sammalt
Aiahargiga on hea teha augud kamarasse väikesel pinnalPixabay

Sambla leviku pidurdamiseks tuleb eemaldada sambla tekkimise põhjused, milleks on varjuline kasvukoht, toitainetevaene muld, pinnase liigniiskus või happelisus.

Sambla vastu aitab samblaeemaldajaga muruväetis, mida kasutage aprillist septembrini.

Mõne päeva pärast sammal pruunistub, siis saate selle murust välja riisuda. Seda võib teha kaabitsrehaga. Muru õhutamiseks kasutage näiteks aiaharki, kaabitsrulli või elektrilist muruõhutajat ehk aeraatorit.

Seejärel lisage liiva, mis vajub õhutuskanalitesse ja hoiab need terve suve õhurikkana. Muru õhutamine peaks toimuma koos liivatamisega. Tühjaks jäänud kohtadesse visake peale murumulda ja -seemet.

Näpunäited sambla eemaldamiseks:

  • Kasutage samblaeemaldajaga muruväetist aprillist septembrini.

  • Sambla eemaldamiseks võite kasutada ka raudsulfaati. Külvake graanulid ühtlaselt murule või lahustage vees, kastes sellega sammaldunud muru. Raudsulfaadi tagajärjel pruunistub sammal 2–3 päevaga, siis riisuge surnud taimed välja.

  • Lisage pinnasele kasvumulda või komposti ning külvake peale näiteks renoveerimismuru seeme. Spetsiaalses muru renoveerimise segus sisaldub 40% punast aruheina ja 60% karjamaa-raiheina. Karjamaa-raihein täidab tühjad kohad kiiresti, kuid samas võib saada talvekahjustusi. Juhul kui karjamaa-raihein on hukkunud, jõuab aeglase kasvuga punane aruhein hiljem järele, moodustades rohelise vaipkatte.

  • Kui tegu on happelise pinnasega, laotage murule varakevadest hilissügiseni lubjakivijahu. Sellega suureneb ka kaltsiumi- ja magneesiumisisaldus pinnases. Mulla happeliseks muutumist saab ära hoida regulaarse lupjamisega 2–3 aasta tagant aia- ja murulubjaga 5 kg/100 m².

  • Pinnase liigniiskuse korral võiksite kaaluda drenaaži rajamist, juhul kui seda ei ole maapinna ja muru planeerimise käigus tehtud. Madalamale kohale rajage killustikuga täidetud imbkaev, mille sügavus peaks olema vähemalt 80 cm.

  • Kui sambla eemaldamine on väga töömahukas, võiksite varjulises kohas kasutada pinnakattetaimi nagu metspipar, maikelluke, kevad-nabaseemik, siberi valdsteinia, tipmine puksrohi, täpiline iminõges jm. 

  • Alternatiiviks oleks samblaaia loomine, sest sametine samblavaip on ka kaunis.

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare