Näpunäited, kuidas istutada ümber 15 aastast elupuudHarilik elupuu 'Yellow Ribbon' Tallinna Botaanikaaias
Harilik elupuu 'Yellow Ribbon' Tallinna BotaanikaaiasOlev Abner

Saime alljärgneva lugejakirja, kus proua tundis huvi, kas 15 aastast elupuud on mõistlik uude kohta kaasa võtta.

"Mul kasvab aia servas üks ilus kollaste okastega elupuu ‘Yellow ...’, mille mulle kunagi kinkis nüüdseks surnud abikaasa. Puu on ca 15 aastat vana ja umbes kahe meetri kõrgune. Kolin uude kohta ja tahaksin puu kaasa võtta. Kas on mõttekas see puu välja kaevata ja lasta ümber vedada? Kui sügaval on elupuu juured? Ma tahan väga puu kaasa võtta. Mida soovitate?" kirjutas lugeja.

Elupuu ümberistutamise kohta annab nõu Tallinna Botaanikaaia dendroloog Olev Abner.

Küllap on see sort ‘Yellow Ribbon’. Kahe meetri kõrgust puud saab ümber istutada, kuid praegu toimub veel selle aasta juurdekasv ja sel ajal on parem teda mitte häirida. Alates augustist võib hakata elupuid taas ümber istutama.

Enne lahtikaevamist on soovitatav puud kasta, et mullapall paremini koos seisaks.

Millised on elupuu juured?

Enamik elupuu juuri on maapinna lähedal, umbes 40 cm sügavusel. Eemaldage algul ettevaatlikult kõige ülemine (multši- ja mulla)kiht, et näha, kui kaugele tüvest juured on kasvanud. Kui juurte ulatus on selge, tuleb puu külgedelt lahti kaevata.

Kaevamise lõpus peab mulla­palli alt võimalikult palju mulda kätte saama. Proovige paks kile või koormakate servapidi juurte alla lükata ja puu sinna peale tõmmata. Kahekesi on seda parem teha – üks tõmbab, teine aitab mullas kinni olevaid juuri labidaga lahti kaevata või läbi lüüa.

Seotud lood:

Kui istik on katte peal, tuleb see ümber juurepalli kokku tõmmata, kinni siduda ja tõsta transpordivahendile. Parem on transportida kinnise sõidukiga, sest tuul võib mõne oksa lahti murda.

Uues kohas kaevake elupuu mullapallist umbes kaks korda laiem istutusauk. Selle sügavus peaks juurepalli laiusest 15–20 cm enam olema. Valage enne istutamist auku paar ämbritäit vett.

Istutusaugu keskele tehke heast mullast kuhil, sellele asetage pakendatud juurekavaga istik.

Kuhila laialiajamisega saab paika sättida õige istutussügavuse. Istiku juurekael jätke ümbritsevast maapinnast 3–5 cm kõrgemale, sest muld koos istikuga vajub aja jooksul veidi allapoole. Kui istutada ümbritseva maapinnaga täpselt tasa, siis hiljem tekib mulla vajumisel lohk, kuhu koguneb sademevesi. Talvel võib see kahjustada istiku juurekaela.

Loe veel

Kasutage multši

Eemaldage kate, alustage augu täitmist külgedelt. Tehke seda kiht kihi kaupa, vahepeal mulda kinni vajutades. Ikka parem muld alla ja istutusaugu põhjast heledam muld peale. Tavaliselt on mulda alati juurde vaja.

Kui istutusauk on täidetud, tehke selle serva ringikujuline mullavall, et kastmisvesi laiali ei voolaks. Enamasti piisab umbes 5 cm kõrgusest vallist. Kohe pärast istutust tuleb elupuud kasta. 20 liitrist veest peaks piisama. Olenevalt ilmast tuleb igal nädalal korra või kaks kastmist korrata, kuni ilmad jahenevad või algab vihmaperiood.

Valli siseosa võite katta multšiga, see vähendab järgmistel aastatel kastmisvajadust.

Kahe meetri kõrgust elupuud tavaliselt toestama ei pea, kui just ei ole tegu väga tuulise kasvukohaga. Kui on vaja toestada, kasutage sidumiseks vähemalt 3 cm laiust linti, mitte nööri, mis võib sisse soonida.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare