Näpunäited, kuidas tõrjuda vaarikamardikat

 (1)
Näpunäited, kuidas tõrjuda vaarikamardikat
Pixabay

Vaarikamardikas (Byturus tomentosus) on nii Eestis kui ka mujal maailmas levinuim ja sagedasim vaarika viljade kahjustaja.

Vaarikamardikas kuulub seltsi mardikalised (Coleoptera) ja sugukonda vaarikamardiklased (Byturidae). Eestis leidub neid kaks liiki – vaarikamardikas ja tulikamardikas (viimane elab tulika ja võilille õitel). Ta kahjustab nii looduslikult kasvavat vaarikat (kõnekeeles metsvaarikat) kui ka aias kasvavaid vaarika kultuursorte.

Hävitab tolmukaid ja emakaid

Vaarikamardikal on kahjustajaks nii vastne kui ka valmik. Valmik jääb meie silmale enamasti märkamatuks, sest on üsna väike. Kuid peamised kahjutekitajad on vaarikamardika vastsed, rahvasuus nimetatud ka vaarikaussideks.

Mardikaid leidub vaarikatel kõige enam ajal, mil see alustab õitsemist ja õitsemise alguses (juuni lõpus – juulis). Tegelikult ilmuvad aga vaarikamardika valmikud vaarikatele vähemalt kolm nädalat enne nende õitsemist.

Alguses toituvad nad vaarika lehtedest ja õienuppudest, süües sinna väikesi auke ning hävitades nii tolmukaid kui emakaid. Mardikas võib toituda ka sõstarde ning viljapuude õite tolmukatest ja emakatest. Üks mardikas muneb kuni 120 muna, tavaliselt ühe muna õie kohta. Vahel on ühes viljas isegi kaks vastset.

Kuidas tõrjuda vaarikamardikat:
  • Vaarikamardika kahjustuse vältimiseks valige õige agrotehniline võte. Põhumultšiga istandikes on täheldatud vähem kahjustatud vilju kui kilemultšiga istandikes.

  • Põhumultš soosib vaarikamardika looduslike vaenlaste, eelkõige aga röövtoiduliste jooksiklaste elutegevust.

  • Sügisel või kevadel kobestage või kaevake vaarikaistandikus ümber reavahed – nii hävivad noormardikad ja tõugud.

  • Eemaldage vaarikaviljade korjamise ajal “ussitanud” viljad ja hävitage need. Nii väheneb nukkuma minevate tõukude arv ja kogu kahjuripopulatsioon.

  • Vaarikamardika püüdmiseks kasutage liimpüüniseid Rebell®Bianco.

  • Vaarikamardikas tuleb istandikku umbes kolm nädalat enne vaarika õitsemise algust. Äärmisel vajadusel võib keemilist tõrjet teha enne õitsemist õiepungade eraldumise faasis, kui vaarikamardika valmikutel on parasjagu küpsussööma ja paarituseelne periood.

  • Vaarikate õitsemise ajal on keemiline tõrje keelatud, sest sellega kahjustate taimi tolmeldavaid putukaid. Arvestage sellega, et igasugune keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine häirib ja kahjustab ümbritsevat, eriti meie aedade väikesi ja nähtamatuid abilisi: röövtoidulisi putukaid, ämblikke, parasitoide, kahepaikseid ja ka linde.

  • Pärast saagikoristust ja sügisel ei ole hoopiski mõtet keemilist tõrjet teha, sest kahjur on siis juba mullas peidus.
Seotud lood:

Uurimustest vaarikamardika sordieelistuste kohta on leitud, et mardikad eelistavad söömiseks suurema nektarisisaldusega sortide noori õisi ning munemiseks teise sordi kuivemaid ja vanemaid õisi.

Kahjustunud viljad

Vaarikamardika vastne on helekollane kuni kergelt punaka varjundiga tõuk. Tema pea või selg on tumedad. Täiskasvanuna on ta 5–7 mm pikkune. Esimestel päevadel pärast koorumist toituvad tõugud sigimiku või noore vilja pinnal, seejärel tungivad nad vilja sisse, kus toituvad viljasüdamiku ümber. Kahjustatud viljad on ebakorrapärase kujuga, mädanevad, võivad ka kuivada ja variseda. Kahjustuse tagajärjel võib hävida kuni pool saagist.

Kui tõugud on täiskasvanuks saanud, lahkuvad nad vaarika viljast, kukutades end maapinnale ning lähevad mulda nukkuma. Nad talvituvad noormardikatena mullas, vaarikavarte vahel. Osa tõuke ei nukku sügisel, vaid jäävad vastsetena talvituma ja nukkuvad alles järgmisel sügisel, seega esineb vaarikamardikal ka kaheaastane põlvkond.

Vaarikamardika kahjustusele on vastuvõtlikumad varajasema õitsemise algusajaga vaarikasordid, sest nende õitsemisaeg kattub enam vaarikamardika valmikute munemisajaga. Sellised sordid on ‘Novokitaivska’ ja ‘Aita’. Vähem kahjustuvad hilisema õitsemise algusega sordid, näiteks ‘Glen Ample’ ja ’Norna’. Vaarikamardika kahjustus peaaegu puudub taasviljuvate vaarikate sügisestel viljadel. Taasviljuvad vaarikad alustavad õitsemist juuli keskel ning nende õitsemise aeg ei kattu vaarikamardika lendluse ajaga.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare