Näpunäited, kuidas vältida madusid koduaias

 (39)
Rästik
RästikPixabay

Looduslähedasse piirkonda elama asudes arvesta juba eelnevalt roomajatega ning tee endale selgeks nastiku ja rästiku erinevused.

Kadri Võrel Eestimaa Loomakaitse Liidust nendib, et inimestele tuleb selgitada nastiku ja rästiku erinevused - siis nad saavad aru, et nastikut ei ole vaja karta.

Nastiku kõige silmatorkavam tunnus on heledad laigud kummalgi poolel kukla piirkonnas. Need laigud on tavaliselt kollased, kuid võivad olla ka oranžid, hallikad või valged.

Nastik võib ehmatada, aga samas aitab hoida aias kontrolli all närilisi. Nastikud on abimehed, aidates meid aias nagu siilid.

Rästikutele omistavad rahvajutud seljal paikneva siksaki, seda teevad mõned teatmeteosedki. Lähemal vaatlusel osutub see ovaalide, rombide või träpsude triibuks, millele lisandub sama varieeruv küljemuster.

Kuidas vältida koduaias madusid:
  • Niitke muru sagedasti ja järjepidevalt. 

  • Eemaldage võsa, laua-, lehe, mulla- ja oksahunnikud. 

  • Ärge planeerige kompostihunnikut maja lähedale. Suure krundi puhul rajage kompostikast näiteks metsa alla, siis ei ole roomajal maja lähedale asja.

  • Vaadake vähemkäidavates ja niitmata kohtades jalge ette, trampige jalgu.

  • Asetage madu reha või paksude nahkkinnaste abil kinnisesse anumasse ning viige mõned kilomeetrid eemale. Samasse kohta ta enam tagasi ei tule.


Nastik Pixabay
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare