Näpunäited, mida võtta ette viljapuuvähi ja -põletiku korral


Viljapuu-mustvähk
Viljapuu-mustvähkShutterstock

Õunapuudel haavandeid ja punakaid laike nähes on aiapidajal kohe esimene mõte – nüüd ongi puuvähk aeda jõudnud!

Tegelikult on peale viljapuu-tüvevähi veel haigusi, mis kahjustavad oksi ning koort, seetõttu on vaja selgeks teha, mis haigusesse on puu nakatunud. Ehk ei olegi kõik nii lootusetu ning ravivõtetega saab midagi parandada.

Viljapuu-tüvevähk

Haigus esineb tüvel, suurematel okstel ja võraharude hargnemise kohtades. Haigel kohal on märgata eri kujuga puhetunud servadega haavandid ja pahad. Need tekivad, sest haiguse algstaadiumis üritab vohav kallus neid kinni kasvatada. Tüvevähi puhul on kaht tüüpi haavandeid: avavähk ja umbvähk. Esimese korral on laigu keskel koor hävinud ning märgata võib puitu, seen on juba otsapidi puitu tunginud ning kinnikasvamine ei ole võimalik.

Umbvähi korral on kambiumi aktiivse tegevuse tõttu kallust juurde tekkinud ning see katab haavandi. Tüvevähki nakatunud puude viljadki võivad hakata mädanema, enamasti karika- või varrepoolsest osast.

Mida ette võtta viljapuu-tüvevähi korral:
 • Haigusetekitaja talvitub nakatanud puude koores ja puidus, seetõttu hävitage tugeva kahjustusega puud, et haigus ei liiguks edasi noortele tervetele puudele.

 • Hooldage puid järjepidevalt, sest enim on haigusele vastuvõtlikud vanad hooldamata puud. Haigus pääseb puusse mehaaniliste vigastuste ja külmalõhede kaudu.

 • Tüvevähi kahjustuste raviks lõigake haavanditega kahjustatud kohad välja, samuti paari sentimeetri ulatuses tervet puitu. Okste väljalõikamisel lõigake tervet puitu välja isegi kuni paarkümmend sentimeetrit allapoole kahjustuskohta. Puhastage ja katke lõigatud kohad haavapeitsiga.

 • Kui haavandeid on väga palju, juurige kahjustatud puu välja ning põletage ära.

 • Tüvevähi tekitaja võib viljapuuaeda jõuda jalakalt, paplilt, vahtralt ja saarelt või pihlakalt, seetõttu vältige neid puid õunapuuaia ümbruses. 

 • Eriti ohustab tüvevähk õunapuid, mis on lämmastikuga üle väetatud ning kasvavad raskel pinnasel.
Seotud lood:

Viljapuu-mustvähk

Selle kahjustuse korral tekivad okstele punakaspruunid või lillakasmustad laigud, mis haiguse süvenedes suurenevad. Koor langeb laigu kohalt kuni puiduni maha. Sageli võivad laigud tekkida okste lõikekohtadesse või murdunud oksa kohale. Haigus avaldub lehtedel paar nädalat pärast õitsemist ja siis on lehe pealmisel pinnal märgata kuni 6 mm suuruseid laike, mis on keskelt hallikad ning servast punased.

Kahjustatud õite tolmukad ja emakas muutuvad mustaks ning jäävad kuivanuna puule. Viljad nakatuvad enne koristamist, kuid haiguspilt avaldub hoidlas. Vili pruunistub, muutub mustaks ning pind on krobeline.

Haigusetekitaja talvitub varisenud lehtedel ja viljadel, samuti haiguslaikudel. Haigus levib varakevadest sügiseni, eriti sobivad levikuks vihmased ilmad.

Mida ette võtta viljapuu-mustvähi korral:
 • Haiguse vältimiseks riisuge sügisel lehed ja varisenud viljad.

 •  Lõigake kevadel koorehaavanditega kohad välja ja põletage ära. Lõigake tüvelt koorehaavandid välja nii, et lõikamisel tuleb kaasa ka tervet koort. 

 • Desinfitseerige lõikekoht.

Viljapuu-tüvepõletik

Tüvepõletik kahjustab eelkõige noori õunapuid. Puu tüvel ning põhiokste väljumise kohas on piklikud haavandid. Selles kohas on koor sisse vajunud ning tumedam, võrreldes terve kohaga. Haiguse süvenedes koor praguneb ja hävib. Tüvepõletikule vastuvõtlikumad on suvesordid.

Viljapuu-tüvepõletiku vältimiseks tuleb välistada külmakahjustuste teket.

 • Haigestunud kohad lõigake välja, puhastage ning katke haavapeitsiga. Kuna haigus levib vihmapiiskadega, tehke hoolduslõikus sademetevaesel ajal, soovitatavalt märtsis.

Viljapuu-koorepõletik

Loe veel

Kandeealiste õunapuude tüvel ja põhiokstel on koore pindmine kiht kärbunud ning muutunud punakaspruuniks. Haiguslaiku märkab vihmase ilmaga. Haigus sarnaneb viljapuu-tüvepõletikuga, kuid koorepõletiku korral on nekroos pindmises koorekihis ning lõhesid ei ole. Vanematel haavanditel kooreosa eraldub, kuid tekib uus koor.

Haiguse levikut soodustab suur õhuniiskus ning külmakahjustused, nii haigestuvad enam külmaõrnad sordid.

 • Lõigake haavandid välja, desinfitseerige ja katke haavapeitsiga.
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare