NIPP: Kuidas õunapuud väetada


NIPP: Kuidas õunapuud väetada
Foto: Pixabay.com

Oleme oma õunapuid n-ö sügavväetamisega kenasti toitnud ja saagiga pole nad kunagi kitsid.

Meie väikeses koduaias on vaid neli õunapuud: ‘Krügeri tuviõun’, ‘Melba’, ‘Tellissaare’ ja ‘Põltsamaa taliõun’. Sügavväetamine käib nii: teen ringikujuliselt ümber puu tüvest meetri kaugusele 40 cm tagant kangiga augud (sügavus 25–30 cm) ja valan need ääreni täis kanakakaleotise lahust.

Kanakakaleotis valmib nii: 40-liitrisesse pütti puistan umbes paar liitrit kanakakagraanuleid. Algul valan peale sooja vett ja aeg-ajalt segan läbi. Siis lasen peale külma vee ja jätan kupatuse päevaks seisma-laagerduma.

Sellest kontsentraadist teen väetislahuse: võtan suure kastekannu, kallan sinna ühe liitri leotist ning ülejäänud osa täidan veega. Kannu otsast võtan sõela muidugi ära ja valan ümber puu tehtud augud täis.

Meil on liivane maa ja tehtud kraam lippab kergesti allapoole. Mõne aja pärast panen teise ringi samas koguses, ja ongi kõik.

Olen sellist dopingut kasutanud lisaks kevadele ka suvel puude viljumise ajal.

Seotud lood:

Agronoomide arvamusega ei pruugi minu meetod muidugi kokku minna, aga meie aias see töötab.

Tänavu tegin kevadise kanakakaprotseduuri ära 29. aprillil. Lisaks suurt saaki andvatele õunapuudele toksisin auke ka vaarikate, marjapõõsaste ja ploomipuude ümber. Said nemadki oma dopingu. Roose ja viinamarju poputame aga kõdusõnnikuga.

Foto: Heiki Maiberg